A napelemeknek köszönhetően látványos áttörést értünk el az zöld energiatermelés terén, közelebb kerülve ezáltal egy környezetbarát és fenntartható jövőhöz. Egyre többen ismerik fel az ebben rejlő lehetőségeket és kezdenek el komolyan gondolkodni egy saját rendszer kiépítésén. Azonban mielőtt te is belevágnál, érdemes alaposan tájékozódnod az egyes technológiákról, azok előnyeiről és hátrányairól és a piacon elérhető lehetőségekről technológiai és pénzügyi szempontból egyaránt.
A napelemek kiválasztása, telepítése, majd üzembe helyezése komplex folyamat, és néhány alapvető tipp segíthet abban, hogy a legjobb, a saját szükségleteidnek és igényeidnek leginkább megfelelő döntést hozd meg a vásárlás során. Ebben pedig hasznos mankó lehet egy napelem vásárlási kisokos – mostani cikkünket mi is enne szánjuk, röviden vázolva a legfontosabb tudnivalókat, azokat az alapokat, amelyekkel minden esetben jó már a legelején tisztában lenned, ha megvalósítanád saját napelemes rendszeredet.
Napelem vásárlás kisokos: hasznos lépések vásárlás előtt
Nézzük is meg a legfontosabb szempontokat, amelyeket érdemes mérlegelned bármilyen napelemes beruházást megelőzően.
Alapos tervezés
Az első és legfontosabb lépés a megfelelő méretű és típusú rendszer kiválasztása. Ehhez ismerni kell olyan alapvető adatokat, mint a háztartás éves fogyasztása, amely megállapításában jó kiindulási alapot jelenthet összegyűjteni például az elmúlt egy év villanyszámláit. Ezeket összesítve, adott esetben egy kicsit korrigálva már hozzávetőlegesen láthatod a szükséges teljesítményt. Ugyanakkor a gyakorlat ennél bonyolultabb, hiszen a napelem panel teljesítményét befolyásolhatják az időjárási vagy domborzati viszonyok, az árnyékot vető nagyobb épületek, valamint az adott országrész egyéb sajátosságai. Kiindulásnak mindenesetre hasznos, ráadásul számos online eszköz is segítségedre lehet a megfelelő teljesítmény kiszámításában.
Pénzügyi lehetőségek vizsgálata
A saját pénzügyi lehetőségeid vizsgálatán túl érdemes számba venned, hogy elérhető-e valamilyen kedvezmény, állami támogatás, esetleg kedvező hitelkonstrukció a napelemes rendszer megvalósításához. Ilyen lehet a CSOK, a babaváró vagy a Zöld hitel is. Emellett célszerű kiszámolni a várható megtérülési időt, hiszen így a folyamat során méginkább az anyagi lehetőségeid adta keretek között mozoghatsz.
Megbízható gyártók és kivitelezők felkeresése
A minőség soha nem szorulhat háttérbe, ezért érdemes tájékozódnod a legjobb gyártókról, akár a napelem inverterek, akár a napelem panelek terén. Az olcsó, alacsonyabb minőségű berendezések rövid élettartamot, számos meghibásodást és rosszabb hatékonyságot eredményezhetnek.
Továbbá minden esetben válassz megbízható és tapasztalt csapatot a rendszer telepítéséhez, hogy a végeredmény hatékony, tartós és esztétikus legyen. Végül, de nem utolsósorban, legyél tisztában a garanciális feltételekkel, hiszen bizonyos gyártók és kivitelezők akár évtizedes jótállást is vállalhatnak termékeikre, szolgáltatásaikra.
Napelem vásárlás kisokos: a legfontosabb alapfogalmak
Végül pedig tisztázzunk pár fontos fogalamat, amelyeket jó ismerned, különösen, ha még az idén belevágnál saját rendszered létesítésébe!
Szigetüzemű és hálózatra csatlakoztatott rendszer.
A hálózatra csatlakoztatott rendszerek közvetlenül csatlakoznak a területi áromszolgáltató hálózatához. A megtermelt energia egy része azonnal felhasználásra kerül, a felesleget pedig a hálózatra táplálja a rendszer. 2023-ban az ideiglenes napelem stopot követően ismét megnyílt ennek lehetősége Magyarországon is.
A szigetüzemű napelem rendszerek ezzel szemben függetlenek a hálózattól, és általában olyan helyeken alkalmazzák, ahol nincs elérhető közmű vagy a kapcsolódás költséges lenne. Az ilyen rendszerekben az energiát akkumulátorok tárolják el a későbbi használathoz.
Bruttó és szaldó elszámolás
A napelem bruttó és szaldó elszámolásban közös, hogy a napelemes rendszer tulajdonosa az általa termelt energiatöbbletet a hálózatba visszatáplálja. A szaldó elszámolás ugyanakkor lényegesen kedvezőbb a felhasználó számára, míg a bruttó módszer sokkal inkább piaci alapú. 2024-től változik hazánkban a napelem szabályozás, megszűnik az uniós szinten kifejezetten fogyasztóbarátnak számító szaldó elszámolás.
Bízz a profik tippjeiben!
A napelemes technológia rohamosan fejlődik, a hazai szabályozási környezet – legalábbis az elmúlt egy év tapasztalata alapján – gyakran változik. Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, mindenképpen érdemes profi segítséget kérned – ha pedig az ST Solart választod, egészen biztosan nem teszel rossz lóra.
Munkatársaink széleskörű szakmai ismeretükkel és tapasztalatukkal mindenben támogatni fognak, a tervezéstől kezdve az engedélyek kiváltásán, az ügyintézés minden fáradalmán keresztül egészen az elérhető pályázati lehetőségekig bezárólag. Ha szeretnéd megtalálni az igényeidhez, lehetőségeidhez és szándékaidhoz leginkább illeszkedő megoldást, keress minket elérhetőségeinken és tervezzünk együtt egy zöldebb jövőt!