A tavalyi évben komoly visszhangot váltottak ki azok a sokak által csak napelem stop elnevezéssel illetett kormányzati intézkedések, amelyek gyakorlatilag egy tollvonással szüntették meg a napelem szaldó elszámolás, valamint a hálózati visszatáplálás lehetőségét. A szaldó módszer egy kifejezetten kedvező, fogyasztóbarát megoldás az Unió más országainak szabályozásával összehasonlítva, ahol jellemzően sokkal inkább piaci szemléletű megoldásokkal találkozhatunk. Ezért gyakorlatilag egy uniós elvárás is volt hazánkkal szemben, hogy valamit változtasson ezen. A hálózati visszatáplálás lehetőségének felfüggesztése ugyanakkor sokkal érzékenyebben érintette a lakosságot, hiszen ennek hiányában nemcsak szaldó elszámolásról nem beszélhetünk, hanem az intézkedés sokkal költségesebb és lassabban megtérülő beruházássá tehetik egy napelem rendszer telepítését.
Azonban már az őszi bejelentések alkalmával is egyértelműnek tűnt a kormányzati kommunikációból, hogy intézkedés nem megszüntetés, hanem felfüggesztés és nem végleges, hanem határozatlan időre szól. Eljött aztán a 2023. március 31., amikor egy újabb bejelentés hatására azt is mondhatnánk, hogy újra kisütött a nap a lakossági napelemesek egén. Nézzük is, mit érdemes tudni ezzel kapcsolatban!
Napelem stop előzményei – miért volt szükség korlátozásokra a napelemes piacon?
Az elmúlt egy évtizedben valóságos sikertörténet volt a hazai napelemes piac fejlődése. A különböző statisztikák, például a Magyar Villamosenergia-Ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR), valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) adatai azt mutatják, hogy 2012 és 2022 között több mint százszorosára emelkedett a háztartási méretű naperőművek száma és összteljesítménye. Napjainkban pedig úgy állunk, hogy hazánk napelemes kapacitása már kétszerese a Paksi Atomerőműnek, amelynek mintegy egyharmadát teszik ki a háztartási méretű naperőművek.
A fejlődés egyfelől szemet gyönyörködtető, hiszen minden egyes napelem rendszer telepítésével teszünk egy lépést a zöldebb és fenntarthatóbb jövő irányába. Másfelől ez csak az érem egyik oldala, hiszen minden egyes újonnan üzembe helyezett fotovoltaikus rendszer újabb terhelést jelentett a közműhálózatra. Ez pedig egyszerűen nem volt felkészülve ilyen mértékű növekedésre és nem bírta tovább kiszolgálni a megnövekedett igényeket.
A napelem stop utóhatásai – mi lehet a megoldás?
Fenti helyzetben nem is lehetett mást tenni, mint ideiglenesen felfüggeszteni a további hálózati csatlakozási kérelmek befogadását – a napelem stoppal párhuzamosan ugyanakkor komoly hálózatfejlesztési programok is indultak, mintegy 163 milliárd forintnyi összeget fordítva erre a célra. 2023. március 31-én pedig megjelent a Magyar Közlönyben a Kormány 112/2023. (III. 31.) Korm. rendelete.
Ami számunkra igazán érdekes, az a kormányrendelet 2.§-a, amely szerint a hálózati visszatáplálás ideiglenes felfüggesztésének megszüntetéséről az egyes áramkörök terhelhetősége figyelembevételével a Kormány a MEKH javaslatára rendeletben dönt. Az elosztó hálózati engedélyesek (értsd: pl. ELMŰ, E.ON) megvizsgálják, és adatot szolgáltatnak a MEKH és a MAVIR számára arról, hogy a háztartási méretű kiserőművek betáplálása szempontjából mely kisfeszültségű transzformátorok mely áramköreinek zárolását indokolt fenntartani.
A rendelet számos további technikai jellegű szabályt állapít meg a felülvizsgálat menetével kapcsolatban. A részletek ismertetése nélkül, végezetül nézzük meg a legfontosabb határidőket!
- Az elosztó hálózati engedélyesek az elosztói szabályzat módosítására irányuló javaslatukat 2023. június 30. napjáig benyújtják a MEKH számára jóváhagyásra.
- A zárolásának feloldásához szükséges vizsgálatot és adatszolgáltatást az elosztó hálózati engedélyes első alkalommal 2023. július 31. napjáig teljesíti.
- A MAVIR a zárolás feloldásával kapcsolatos álláspontját először 2023. augusztus 15. napjáig küldi meg a MEKH részére.
- A MEKH először 2023. augusztus 31. napjáig teszi meg ezzel kapcsolatos javaslatát a Kormány számára.
Mint láthattuk, a felfüggesztés kivezetése nem egyik napról a másikra várható, ráadásul a folyamat nem is egységes, hiszen a felülvizsgálatokat területenként fogják elvégezni. Így természetesen minden a jövő zenéje, biztosat nem nagyon lehet még mondani a további fejleményekkel kapcsolatban, az azonban biztos, hogy a kormányzati szándék és támogatás megvan a napelemes piac újbóli fellendítéséhez. Ha számodra is jól jön a korlátozások várható kivezetése és a napelem stop elmúltával te is belevágnál saját fotovoltaikus rendszered kiépítésébe, keress minket bizalommal, lépjünk kapcsolatba még ma!