Értéktárgyaink biztosítása manapság már a mindennapi kiadásaink szerves részét képezi. A napelem rendszerek széleskörű elterjedésével a napelem biztosítás is bekerült már a biztosítók portfóliójába, és nem véletlenül. Ebben a cikkben azt járjuk körbe, hogy mit is érdemes tudnod a napelem biztosításról. Lássuk hát!
Miért kössünk napelem biztosítást?
Annak ellenére, hogy itt most kimondottan napelem rendszerekről esik szó, a napelem biztosítás semmiben sem különbözik ingatlanunk vagy gépjárművünk biztosításától. Mivel a napelem rendszerünk a szabadban van, ezért érheti időjárási kár, mint például vihar- vagy jégkár, egyéb fizikai sérülés, és sajnos szándékos károkozás és lopás is. Ezek a rendszerek érzékenyek és drágák, így egy önhibánkon kívül álló káresemény következményeiből fakadó anyagi terheket természetesen nem szívesen vállalnánk.
Napelem rendszerünk egyszerre érték és befektetés is, amellyel kapcsolatban 20-30 évvel nyugodtan számolhatunk, amely idő alatt sokféle behatás érheti rendszerünket. Egy káresemény nemcsak értékcsökkenést, hanem energiatermelés-kiesést is okoz, így a javíttatásra minél hamarabb sort kell keríteni. És ez önerőből meglehetősen zsebbenyúlós lehet. Ennek elkerülésére van a napelem biztosítás!
Mire érdemes odafigyelni a napelem biztosítás megkötésekor?
A napelem biztosítás megkötése nem ördöngösség, azonban fontos tudni, hogy ezeket a típusú biztosításokat a biztosítótársaságok eltérően kezelhetik, ezért biztosításkötés előtt érdemes tájékozódni. Vannak olyan biztosítók, ahol a napelem rendszer az ingatlanunk részét képezi, van ahol viszont külön biztosítást kell rá kötnünk.
Vannak olyan esetek is, ahol a napelem biztosítás nemcsak ajánlott, hanem egyenesen kötelező! Ilyen eset például, amikor napelem rendszerünk kiépítését támogatásból vagy hitelből valósítjuk meg. Ezt a plusz költséget még a rendszer tervezésekor számításba kell venni, azonban függetlenül attól, hogy milyen módon, pályázati vagy saját forrásból fedezzük a költségeket, meggondolatlanság lenne napelem biztosítás nélkül felállítani ezeket a rendszereket!
Mire terjed ki egy napelem biztosítás?
Ott, ahol a napelem biztosítás az ingatlanbiztosításunk részét képezi, az ingatlanra vonatkozó általános rendelkezések érvényesek. Ott viszont, ahol külön biztosítást kötünk, fontos megismernünk, hogy mik a legfőbb káresemények, amikre napelem biztosításunkat érvényesíteni tudjuk.
- Időjárás okozta károk: Ez a napelem rendszerünket érintő leggyakoribb kárforrás. Még a legellenállóbb rendszerelem és a legszakszerűbb tervezés és kivitelezés mellett is előfordulhat, hogy a jég, a hó vagy a viharos szél kárt tesz a napelem panelekben.
- Elektromos tűz okozta kár: Mivel a napelem rendszerek esetében elektromos rendszerekről beszélünk, ezért egy rendszerhiba vagy emberi mulasztás következtében kialakuló elektromos tűz, szintén az elsődleges kárforrások közé tartozik.
- A villámcsapás által okozott kár: Villámcsapás során beszélhetünk elsődleges és másodlagos károkról is. Amíg az előbbi kategóriába a tűz- és a magas feszültség által okozott rendszerhiba tartozik, addig a második kategória az elektromos rendszerhez tartozó és ennek következtében tönkrement egyéb elektromos eszközöket – mint például a konyhai robotgépek vagy a szórakoztató elektronikai gépek – öleli fel.
- Lopás, vandalizmus, rongálás: Mivel a napelem rendszerek kültéren helyezkednek el, ezért sajnos a szándékos emberi károkozást is számításba kell venni a napelem biztosítás során.
- Idegen tárgyak által okozott kár: Ebbe a kategóriába az olyan káresemények tartoznak, amelyeket kidőlt fák és villanyoszlopok, leszakadt ágak vagy a ház tetőelemei okozhatnak.
A napelem biztosítás mértéke
Napelem biztosítást tehát kétféleképpen köthetünk: vagy az ingatlanunk biztosításának kiterjesztésével vagy külön a napelem rendszerre. Az utóbbi esetében a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:
Vagyonvédelem megléte: Ugyanúgy, ahogyan egyéb vagyontárgy esetében is, ha a napelem rendszerünket kamerával figyeljük vagy riasztóberendezéssel látjuk el, ami esetleg távfelügyelethez van bekötve, akkor az extra biztonság okán kisebb biztosítási összegre is számíthatunk.
A napelem rendszer paraméterei: A napelem biztosítás összegét tovább módosíthatja annak értéke, a finanszírozás és a telepítés módja, illetve akár a telepítés helyszíne. Nyilvánvalóan a drágább, kisebb önerőből telepített rendszer esetén magasabb biztosítási költségekkel számolhatunk.
Mire kell figyelni napelem biztosítás esetén?
Nem hangsúlyozható eléggé, hogy napelem rendszer kiépítése esetén mennyire fontos napelem biztosítás kötése. Azonban igazán nyugodtan csak akkor aludhatunk, ha a napelem biztosításunkat megfelelő körültekintést követően kötöttük meg. Ugyan az alábbi lista a teljesség igénye nélkül készült el, viszont adhat pár gyakorlati jó tanácsot, amelyeket érdemes megfogadni!
- A biztosító előzetes értesítése: Amikor megszületik az elhatározás, hogy napelem rendszert akarsz telepíteni, mindenképpen konzultálj a biztosítóddal. Egyrészről gyakorlati tanácsokkal is el fognak tudni látni, másrészről pedig megbizonyosodhatunk, hogy a napelem rendszer beletartozik-e mondjuk az ingatlanunk biztosításába, illetve amennyiben nem, akkor azt hogyan és milyen feltételekkel tudjuk biztosítani.
- A kivitelező biztosítása: Mindenképpen tisztázzuk, hogy a napelem rendszerünket telepítő kivitelező rendelkezik-e megfelelő biztosítással, mivel, ha a kivitelezés során, a munkafolyamatokból adódóan történik káresemény, akkor annak következményeit a kivitelezőnek kell viselnie.
- A rendszerelemek elhelyezése: A napelem rendszer részegységeinek nem feltétlenül kell egy helyen lenniük. A napelem panelek nyilván kültéren a tetőn, esetleg falon, vagy az ingatlanhoz tartozó területen kerülnek elhelyezésre, viszont az inverter, illetve az akkumulátor szigetek lehetnek zárt térben is. Győződjünk meg arról, hogy napelem biztosításunk kiterjed-e annak a helyiségnek a kockázati tényezőire is, mint amilyen például a beázás vagy a talajvíz.
- Biztonsági rendszerek felszerelése: Egy napelem rendszer kiépítési költségei mellett egy kamera- vagy riasztórendszer beszerzésének költségei már nem számottevőek, viszont érdemes elgondolkodni rajta, hogy meglétük milyen mértékben csökkenti a napelem biztosítás összegét!
- A hozamkiesés biztosítása: Igen, erre is köthetünk biztosítást. Az egy dolog, hogy a káresemény anyagi következményeinek egy vagy egész részét a biztosító állja, de mi a helyzet azzal az időszakkal, amikor a napelem rendszerünk kiesik a termelésből és hálózati áramot kell vételeznünk? Nos, a napelem biztosítás akár erre is kiterjedhet!
Összességében láthatjuk, hogy napelem rendszerünket ugyanúgy tudjuk biztosítani, mint bármelyik más ingóságunkat. Viszont a „lehet” ebben az esetben inkább „kell,” mivel ezek a rendszerek költségesek és végeredményben saját független és megbízható energiaellátásunkat szolgálják. Az információ kincs, ezért járjuk körbe a biztosítási lehetőségeket és kötelezettségeket, majd hozzuk meg az optimális döntést. És még egy jó tanács a végére. Mindenképpen legyünk naprakészek a káresemény bejelentésének menetéről és módjáról, adott esetben sok múlhat rajta!
Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel napelem biztosítással kapcsolatban, vagy saját rendszerben gondolkodsz, és szeretnél minden részletet megismerni a telepítés előtt, akkor jó helyen jársz: Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!