A napenergiából származó villamos-energia egyre fontosabb szerepet játszik a lakossági energiatermelés területén, azonban az optimális villamosenergia-termelés biztosítása érdekében a telepítés során pár dologra kiemelt figyelmet kell fordítani. Ebben a cikkben három olyan tényezőre összpontosítunk, amelyek nagymértékben segítenek a napelem teljesítmény optimalizálásban.
Ahhoz, hogy megfelelően optimalizált napelem rendszerrel rendelkezzünk, illetve hogy a lehetőségeinkhez és a rendszer teljesítményéhez képest a lehető legnagyobb mennyiségű energiát tudjuk előállítani, néhány tényezőre oda kell figyelnünk. Cikkünkben három olyan tényezőt vizsgálunk meg, amelyek nagyban elősegítik a napelem optimalizálást. Lássuk hát, mik is ezek!
1. A helyszín, a tájolás és a dőlésszög
Az első és legfontosabb tényező a napelem teljesítmény optimalizálás esetén a napelem panelek telepítési helyének megválasztása. A napelemek hatékony működéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű és beesési szögű napfény érje el őket.
A napelem rendszereket alapvetően optimálisan építik ki, így a telepítés helyszínének kiválasztása során a szakemberek mindenképpen figyelembe veszik az olyan árnyékoló, és ezért teljesítménycsökkentő tereptárgyak méretét és elhelyezkedését, mint amilyenek a környező épületek, kémények vagy fák. Ezek ugyan időszakosan árnyékot vethetnek a napelem panelekre, de a telepítéskor a lényeg, hogy ezek az időszakok a lehető legrövidebbek legyenek.
És ez nem csak a már meglévő, hanem a leendő tereptárgyakat is jelenti. A napelem rendszer telepítési tervének elkészítése során feltétlenül vegyük számításba a később épülő épületeket, illetve a felnövő növényzetet is, mivel a rendszer áttelepítése felesleges plusz költségeket, időt és energiát fog ránk róni.
A napelem optimalizálásához a déli tájolásnak és a megfelelő dőlésszögnek is kiemelt jelentősége van. Minél merőlegesebb szögben érik a napsugarak a napelem panel felszínét, annál nagyobb energiatermelésre lesznek képesek. Ennek érdekében a déli tájolás az ideális, mivel ekkor a napelemek a Nap mozgása során egész nap a maximális mennyiségű napfényt tudják elnyelni.
2. Az inverter
Az inverter egy kritikus elem a napelem optimalizálásának figyelembe vételekor, mivel ez az egység felelős a napelemek által megtermelt elektromos áram hálózati árammá történő átalakításáért. Az inverter típusa alapvetően határozza meg a rendszer hatékonyságát. Példának okáért, napelem teljesítmény optimalizálás esetén mindenképpen vegyük figyelembe, hogy az egyfázisú inverterek a kisebb rendszerek esetén ideálisabbak, míg a háromfázisú inverterek nagyobb teljesítményű rendszerek esetén lehetnek hatékonyabbak.
Az inverterek aktuális működési hőmérséklete is hatással van a rendszer teljesítményére. A túlmelegedés csökkentheti az inverter hatékonyságát, ezért fontos biztosítani az inverternek otthont adó helyiség megfelelő hűtését, illetve szellőzését.
Napelem optimalizálás érdekében érdemes olyan modern és hatékony invertert választani, amely képes a változó fényviszonyokból eredő különböző energiatermelést figyelembe venni, illetve lehetőség szerint monitorozni és optimalizálni a napelem panelek éppen aktuális teljesítményét.
3. A napelem optimalizáló
A napelem optimalizáló segít maximalizálni a rendszer teljesítményét, minimalizálni az energiacsökkentő behatásokból eredő teljesítményveszteséget, illetve kiegyenlíti a napelem panelek teljesítménykülönbségeit.
Ez a telefonméretű eszköz külön-külön, minden napelem panelhez szabadon csatlakoztatható, így bizonyos esetekben elég ezeket csupán a nem optimálisan működő panelekhez csatakoztatni. Használata különösen előnyös olyan helyzetekben, amikor a napelem optimalizálás máshogyan nem valósítható meg, vagy például, amikor az egyes napelem panelek teljesítménye eltérő. Ez olyan esetekben jellemző, mikor például a napelem panelek elhelyezése nem kivitelezhető árnyékhatás nélkül, vagy a tető nagymértékben tagolt.
Fontos azonban figyelembe venni, hogy amennyiben teljesítménycsökkentő körülmények nem állnak fenn, úgy a napelem optimalizálók telepítése csak további költségeket és hibalehetőségeket jelenthet. Érdemes tehát alaposan megfontolni és szakemberrel konzultálni a napelem optimalizálás előtt, hogy biztosak legyünk a rendszerünk hatékony és gazdaságos működésében.
Összességében elmondható tehát, hogy a napelem teljesítményének optimalizálása első sorban a rendszert megtervező és kiépítő szakemberek feladata. Ebben kulcsfontosságú szerepet játszik a napelem panelek megfelelő elhelyezése és tájolása, az inverterek típusának pontos megválasztása és azok optimális működési környezetének biztosítása, illetve adott esetben a napelem optimalizálók alkalmazása, amelyek akkor is megoldást biztosítanak az energiatermelés maximalizálására, ha a feltételek nem a legideálisabbak.
Ezek a lépések nemcsak a napelem optimalizálásában segítenek, hanem egyben hozzá is járulnak azok hosszú távú üzemeltethetőségéhez és így a megújuló energiával való gazdálkodáshoz. A fent említett tényezőkre való odafigyeléssel az optimalizált napelem rendszerek tulajdonosai biztosíthatják, hogy berendezéseik maximális hatékonysággal működhessenek, ezzel csökkentve saját energiaköltségeiket, elősegítve a fenntartható energia jövőjét és támogatva a környezetvédelmet.
Amennyiben bármilyen kérdésed merül fel, az optimalizált napelem rendszerekkel, kapcsolatban, vagy csupán további információra lenne szükséged a hatékony napelem optimalizáláshoz, kérjük, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!