Az energiafüggetlenség a megújuló forrásból származó energia előállításával kezdődik. Ahhoz, hogy teljes függetlenségről tudjunk beszélni, akkor is ezzel az energiával kell gazdálkodnunk, amikor a termelés feltételei épp nem a legmegfelelőbbek vagy egyáltalán nem tudunk így áramot előállítani. Ilyenkor jut szerephez a napenergia tárolás, amivel két termelési időszak között is el tudjuk látni magunkat energiával. Ebben a cikkben az napenergia tárolás lehetőségeit járjuk egy kicsit körbe.
Napelemes rendszerünkkel gyakorlatilag lehetetlen pontosan annyi energiát előállítani, mint amennyit éppen elhasználunk. Vannak olyan időszakok, amikor kisebb a fogyasztás, mint a felhasznált mennyiség, ekkor túltermelünk, és vannak olyan időszakok, amikor pedig többet használunk, mint amennyit termelünk. Az első esetben, a plusz áram „csak” pocsékba megy, az utóbbi esetben viszont sajnos a hálózatból kell áramot vételeznünk. Hacsak nem tudjuk a napenergiát tárolni!
A alábbiakban három olyan megoldást vizsgálunk meg, amellyel valamilyen módon mégiscsak biztosítani tudjuk a napenergia tárolást és így energiafüggetlenségünket.
Napenergia tárolása visszatáplálással
A gyakorlatban ugyan nem, de elméletben a visszatáplálás mégiscsak egy napenergia tároló módszer. Ebben az esetben napelem rendszerünket úgy tervezzük, illetve kivitelezzük, hogy a plusz megtermelt elektromos áramot betápláljuk az áramszolgáltató hálózatba. Így a hálózat tulajdonképpen mégiscsak egyfajta energiatárolóként funkcionál és, amikor szükségünk van rá, akkor azt innen vételezzük.
A vétel és a betáplálás szigorú számadás mellett történik, amihez természetesen szükség van egy kétirányú mérőórára. Ennek segítségével pontosan nyomon követhetjük, hogy mennyi áramot adtunk el és mennyi áramot vettünk.
A rendszer viszonylag kényelmesnek mondható, mivel se az áramtároló-rendszer kiépítésével, sem pedig annak karbantartásával, illetve adott esetben, cseréjével sem kell foglalkoznunk. Viszont árszabás tekintetében kötve van a kezünk és a teljes energiabiztonság sem szavatolt olyan esetben, amikor mi magunk nem tudunk áramot termelni vagy épp áramszünet van.
Napenergia tárolása szigetüzemű tárolórendszerrel
Ha az ingatlanunk nincs a hálózatra csatlakoztatva, illetve arról teljes mértékben le szeretnénk válni, akkor csak a szigetüzemű tárolórendszer jöhet szóba!
Ebben az esetben a napelem rendszerünkkel megtermelt plusz elektromos áramot akkumulátorokban tároljuk el, ahonnan szükség és igény szerint tudunk áramot vételezni. Ma már számos akkumulátoros megoldás létezik napenergia tárolásra, a hagyományostól a legújabb technológiákig. Azonban itt is, mint a napelem rendszer összes többi eleménél, csak a ráfordított összeg szabhat határt.
Napenergia tárolása szigetüzemű tárolórendszerrel teljes mértékben leválaszt minket a hálózatról, így mindenféleképpen nagyobb körültekintéssel kell eljárnunk, ha ezt az utat választjuk!
Napenergia tárolása akkumulátorral és visszatáplálási lehetőséggel
Amennyiben viszont biztonsági játékosok vagyunk a fenti két lehetőség kiaknázásával is megépíthetjük a rendszerünket. A termelés intenzitásától, a felhasznált energia mennyiségétől és az akkumulátortelep nagyságától függően elérkezhet az a pillanat, amikor már az akkumulátorok is telítődnek, mondjuk egy jó pár napos nyári vakáció során, amikor nem tartózkodunk otthon. Jó idő esetén a termelés az egekben, a fogyasztás minimumon, így az akkumulátorok pikk-pakk megtelnek. Ekkor jön aztán igazán jól, ha a tárolókapacitáson felüli megtermelt energiát némi pénzért be tudjuk táplálni a hálózatba.
A szigetüzemben működő rendszerek egy másik előnye, hogy áramszünet esetén is van áramunk, így az energiafüggetlenség teljes mértékben megoldott. Amit hátrányként lehet megemlíteni, az inkább technológiai jellegű. A rendszernek mindenképpen rendelkezni kell azokkal a biztonsági elemekkel, amelyek meggátolják a hálózati áramszünet esetén történő betáplálást, illetve a vészhelyzeti áramtalanítást.
Összességében láthatjuk, hogy az akkumulátoros napenergia tárolás mindenképpen cél, ha teljes energiafüggetlenségben gondolkozunk. Mindez természetesen elsősorban pénz, másodsorban pedig hely kérdése, de abban biztosak lehetünk, hogy az egyéni, megújuló forrásból előállított áramtermelés jövője egyelőre ebbe az irányba tart.
Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel a napenergia tárolással, vagy már saját rendszer kiépítésében gondolkodsz, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!