Ma már közhelynek számít, hogy milyen előnyökkel jár napelemes rendszerek telepítése a társas- vagy családi házak ferde tetejére. De mi a helyzet a lapostetőkkel? Érdemes-e egyáltalán oda napelem paneleket felszerelni és, ha igen, akkor hogyan. Ebben a cikkben annak járunk utána, hogyan érdemes napelemet lapostetőre szerelni!
A ferde tető optimális hely arra, hogy napelemeket szereljünk fel. Egyrészt kis dőlésszög korrekcióra van szükség, ha egyáltalán szükség van rá, más részről pedig egy kihasználatlan felületről van szó, amit energiatermelés céljából hasznosítani tudunk. Magyarországon leginkább ferde tetejű házakkal találkozunk, azonban a napelemet lapostetőre szerelni sem ritka gyakorlat, gondoljunk csak a gyár- és ipari létesítményekre vagy a panelházakra.
Szereljünk-e napelemet lapostetőre?
A rövid válasz egyértelműen: igen! A lapos tetőre helyezhető tartószerkezet 10 fokos dőlést ad a paneleknek, ami elegendő a megfelelő működéshez.
Nyilván adja magát, hogy a tető síkjában helyezzük el a paneleket, hiszen a napsugárzás így is éri és nem kell plusz költségekbe vernünk magunkat a tartószerkezetek megvásárlásával, ezt mégsem ajánlanánk.
És hogy miért nem? Habár így a panelek kevésbé vannak kitéve a szél erejének és a panelek esetlegesen egymásra vetett árnyéka sem játszik szerepet, a 0 fokos dőlésszög rendkívül nagy hatásfokcsökkenést eredményez. Ennek következtében, nemcsak hogy sokkal kevesebb elektromos áramot tudunk termelni, de a rendszer megtérülési ideje is jelentősen megnő. Egy szó, mint száz: semmiképpen sem ajánljuk!
Mire figyeljünk oda, amikor napelemet lapostetőre szerelünk?
Ugyan a rendelkezésre álló szerkezetek segítségével egyáltalán nem ördöngösség napelemet lapostetőre szerelni, előzőekben azért fontos néhány alapvető dologgal tisztába lennünk. Nézzük hát, mik is ezek!
- A panelek elhelyezése. Ferde tető esetén a paneleket szépen egymás fölé vagy alá helyezve, gyönyörű szépen ki tudjuk használni a rendelkezésünkre álló felületet. Nem úgy lapos tető esetében! Mivel itt mi adjuk meg a dőlésszöget, ezért arra is kiemelt figyelmet kell fordítanunk, hogy a paneleket tartó szerkezetek megfelelő távolságba kerüljenek egymástól, hogy nehogy véletlenül árnyékot vessenek egymásra, így csökkentve a termelési hatékonyságot.
- A panelek rögzítése. Ferde tető esetén a legfőbb tartószerkezet maga a tető. A panelek gyakorlatilag a tető részét képezik, így nagyjából ugyanazok a hatások is érik őket. Lapostető esetén a tető vízszigetelésének védelme miatt a rendszereket súlyozással kell rögzíteni a lapos tetőre. A könnyűfém szerkezetekre erősített panelek mellé szélterelők is beépítésre kerülnek. A felszerelést érdemes minden esetben szakemberre bízni, aki a megfelelően gondoskodik a panelek szakszerű rögzítéséről is.
Összességében elmondhatjuk, hogy napelemet lapostetőre is megéri felszerelni. Nyilván az optimálistól eltérő hely némi plusz feladatot, megfontolást és költséget jelent, de a végeredmény ugyanolyan kielégítő lesz. Megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel mind az időjárási, mind pedig az elhelyezési kérdések megoldhatóak, viszont ebben az esetben is feltétlenül ajánljuk a szakemberek bevonását, mivel a hatékonyság és a biztonság csak ebben az esetben szavatolható.
Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel, hogy hogyan tudnál napelemet lapostetőre szerelni, vagy már el is határoztad a rendszer kiépítését, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot! Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésére!