A lakossági napelem telepítés kifejezetten kedvező feltételeit a tavalyi év végén bejelentett kormányzati intézkedések megszüntették, azt azonban akkor sem szabadott elfelejteni, hogy a hazai napelemesek nemzetközi összevetésben is kiemelkedő állami segítséget kaptak. A bejelentés valóban hirtelen jött, a kezdeti riadalmak után sokan már a magyarországi napelemes piac fejlődésének hosszú időre történő megtorpanását vetítették előre. Amilyen váratlanul ért mindenkit a hálózat csatlakozás lehetőségének felfüggesztése, olyan kellemes meglepetésként érkezett az újabb bejelentés, amely szerint a korlátozás felülvizsgálatára a nyár végéig tehet javaslatot az Energiahivatal, amelynek nyomán az ideiglenes felfüggesztés megszüntetésére előreláthatóan októbertől kerülhet sor.
Napjaink energiaválságában pedig nem is kaphattak volna jobb hírt azok az állampolgárok, akik tervezték ugyan egy napelem rendszer telepítését, azonban úgy érezhették, hogy a tavaly őszi kormányzati intézkedés végleg keresztülhúzták számításaikat. Amennyiben a korlátozás megszüntetésre kerül, számos háztartás számára lesz adott ismét a lehetőség, hogy egy környezet- és energiatudatos, ugyanakkor viszonylag gyorsan megtérülő fejlesztésbe fogjon: így ismételten megnövekedett érdeklődésre lehet a számítani a fotovoltaikus rendszerek iránt. Éppen ezért, mostani cikkünkben meg is nézzük a legfontosabbakat, amelyeket a napelem beszerelés menetével kapcsolatban tudni érdemes, hogy amennyiben érintett vagy, te is felkészülten várhasd a további fejleményeket!
Előkészületek – miért fontos komolyan venni ezt a szakaszt?
Egy napelem rendszer akkor igazán jó beruházás, ha az pontosan fedezi az adott ingatlan villamosenergia igényét. Ha alulméretezett, akkor továbbra is rá leszel utalva a közüzemi szolgáltatásra. Ha pedig túlméretezett, akkor egy felesleges beruházást hajtottál végre, hiszen nem tudod kihasználni a rendszerben rejlő lehetőségeket. De hogyan találd meg az arany középutat?
Tervezés, igényfelmérés
Első lépésként érdemes összegyűjtened az elmúlt év villanyszámláit és azok alapján pontosan kielemezni a háztartásod fogyasztását. Fontos, hogy az egész évet nézd, a meleg nyári és a hideg téli hónapokat egyaránt vedd figyelembe. Ez alapján pedig képet kaphatsz a kWh-ban kifejezett havi átlagfogyasztásról, amelynek segítségével legalább hozzávetőlegesen kiszámíthatod leendő napelemes rendszered szükséges méretét, ezzel együtt pedig képet kaphatsz a rád váró költségekről is.
Kivitelező kiválasztása
Ha pontosan felmérted az igényeidet, számba vetted a felmerülhető költségeket, nekiláthatsz annak a cégnek a felkereséséhez, akit meg kívánsz bízni a napelem beszerelés feladatával. Érdemes lehet megvizsgálnod több vállalat szolgáltatását is, áttekintened a referenciáikat, esetleg egyenesen felvenned velük a kapcsolatot, hogy megbizonyosodhass eddigi munkáikról, képet kaphass a cég ügyfélközpontúságáról vagy éppen szakmai felkészültségéről.
Helyszíni felmérés
Ha sikerült találnod egy szimpatikus, megbízható kivitelezőt, a cég egy időpontegyeztetést követően helyszíni felmérés keretében megvizsgálja az épület szerkezetét, a tető állapotát, tájolását vagy a háztartás használatában lévő elektromos készülékek számát, fogyasztását. Emellett kielemzi és értékeli a környezeti adottságokat is, különösen a napsütés jellemzőire tekintettel, számba veszi azokat az épületeket vagy növényeket, amelyek árnyékot vethetnek a tetőre. A helyszíni felmérést követően kapsz egy árajánlatot – amennyiben ezt elfogadod, szerződést köttök egymással és kezdetét veheti a telepítés folyamata.
Hogyan történik a napelem beszerelés? Milyen lépései vannak?
A hálózatra történő csatlakozás esetében az engedélyeztetés időigényes feladat, szigetüzemű napelemes rendszer telepítése során ilyen adminisztratív teendőkre nem kell számítani, azt csupán bejelentési kötelezettség terheli a szolgáltató felé. Ezen lépéseket követően kezdődhet meg a napelem beszerelés, ami egy profi, felkészült csapat számára akár pár nap alatt is elvégezhető feladat.
Napelem panelok telepítése
Elsőként a tartószerkezet kerül rögzítésre, a legtöbb esetben a tetőre, kivételes eset, amikor a napelem telepítés földre történik. A telepítés megkezdése előtt szükséges lehet kisebb javításokat végezni, hogy a tető statikai szempontból alkalmas legyen a szerkezet fogadására. Ezt követi a tartószerkezet, a tartósínek és az acélkampók felszerelése – ezek adják a szerkezet vázát, ugyanakkor a telepítést követően éppen, hogy látszanak majd. Erre a tartószerkezetre kerülnek rögzítésre a napelem panelek, hátoldalukon egy csatlakozódobozzal, amelyen keresztül lehetséges a modulok összekötése.
Inverter felszerelése
Ha a panelek a helyükön vannak, következő lépésként az elektromos vezetékezés, valamint az inverter – adott esetben az akkumulátorok – bekötése következik. Az inverter elhelyezése kapcsán oda kell figyelni, hogy az jól hozzáférhető, időjárási körülményektől és más külső behatásoktól védett helyre kerüljön elhelyezésre – emiatt viszont nem kell, hogy fájjon a fejed, egy profi csapat pontosan tudja a dolgát ezzel kapcsolatban is. Ha mindez megtörtént, végül az invertert kell a hálózathoz csatlakoztatni.
Próbaüzem, érintésvédelmi jegyzőkönyv
A napelem beszerelést követően a kivitelező szakemberei próbaüzemet tartanak, valamint elmondanak minden fontos tudnivalót a rendszerrel kapcsolatban, mi hogyan működik, és mire kell ügyelned a használat során. Emellett elvégzik a rendszer felülvizsgálatát, érintésvédelmi jegyzőkönyvet készítenek, ha pedig minden klappol, rendezitek a számlát, hálózatra csatlakoztatott rendszer esetén felszerelik az ad-vesz mérőórát és már élvezheted is a fotovoltaikus rendszered minden előnyét!
Ha neked is hasonló segítségre van szükséged, keress minket elérhetőségeinken és mi mindenben segítségedre leszünk, legyen szó tervezésről, napelem beszerelésről vagy általános tanácsadásról!