Az elmúlt hónapokban sokat hallottunk a napelemek felhasználására vonatkozó szigorításokról – a szaldó elszámolás fokozatos kivezetése és a hálózati csatlakozás lehetőségének ideiglenes felfüggesztése nem teszik könnyebbé a napelemesek helyzetét. Ettől függetlenül a szaldós elszámolás egy darabig még velünk marad, a tavalyi évben meghozott kormányrendelet értelmében ugyanis a hálózatra történő csatlakozást követő 10 évig mindenki használhatja a szaldós rendszert. Akik 2023-ban csatlakoztak a közműhálózatra, akár 2033. év végéig alkalmazhatják a fogyasztókra kedvezőbb napelem szaldós elszámolást.
A szaldós és az azt váltó bruttó elszámolás alapja ugyanis egyaránt a hálózatra történő csatlakozás, amelyet követően a fogyasztó nemcsak vételezi a villlamosenergiát a szolgáltatótól, hanem a napelemek által megtermelt felesleges áramot el is adhatja azt a szolgáltatónak. Ezeknek az adásvételeknek a nyomon követésére pedig egy speciális, úgynevezett oda-vissza mérő napelem villanyóra telepítése szükséges. Mostani bejegyzésünkben röviden kitérünk a hálózati visszatáplálás menetére és megnézzük, milyen technikai feltételei vannak a fogyasztás mérésének, végül pedig megnézzük, mire kell figyelni a napelem ad vesz villanyóra leolvasása során!
Miért van szükség napelem villanyórára a fogyasztás méréséhez?
A hálózatra visszatápláló napelemes rendszer esetében a háztartás elektromos hálózata ugyanúgy kapcsolatban marad az áramszolgáltató által üzemeltetett közcélú hálózattal, mint a telepítést megelőzően. Ugyanakkor mind a jelenleg még alkalmazott szaldó elszámolás, mind a 2024. január 1-től fokozatosan bevezetésre kerülő bruttó elszámolás a fogyasztó által a hálózatból vételezett és oda visszatáplált energia különbözetén alapszik – még ha a szaldós módszer lényegesen kedvezőbb feltételeket is tartalmaz a fogyasztóra nézve, mint a bruttó elszámolás.
A napelem villanyóra lényege, hogy az adott elszámolási időszakban visszatáplált és fogyasztott energiamennyiségből állapítja meg a felek közötti elszámolást. Ha a fogyasztó többet vételezett, mint visszatáplált, akkor neki, ha pedig többet táplált vissza, mint vételezett, akkor akár a szolgáltatónak is keletkezhet fizetési kötelezettsége (legalábbis a szaldós rendszerben). Ennek alapját pedig az ad-vesz mérőóráról leolvasott értékek adják, amelyből megállapítható az elfogyasztott és a többletként betermelt energia különbözete.
Hogyan történik a napelem ad vesz villanyóra leolvasása?
A napelem villanyóra egy kétirányú mérőberendezés, amely a csatlakozási pontokon kerül elhelyezésre. Ennek segítségével pedig pontosan nyomon követhető a napelemes rendszer által megtermelt és a közcélú hálózatba visszatáplált, valamint a fogyasztó által vételezett és felhasznált energia mennyisége. A napelem villanyóra ezt a két értéket két különböző számlálón felváltva mutatja: hogy éppen melyiket a kettő közül, azt jelzésekkel, szimbólumokkal, nyilakkal jelöli vagy egy három számjegyű kód, az úgynevezett Obis kód segítségével tudhatjuk meg:
- A 1.8.0 kód a hálózatból elfogyasztott energia.
- A 2.8.0 kód a hálózatba visszatáplált energia.
Az ad vesz villanyóra leolvasásánál gyakorlatilag kétféle módon lehet tévedni. Ilyen lehet, hogy csak az egyik adatot olvassuk le, amely önmagában egyébként értelmezhetetlen, hiszen egyik szám sem a különbözetet jelöli. Az adatok felcserélése pedig kellemetlen meglepetéseket okozhat, ha például a magasabb vételezett mennyiséget visszatáplált energiaként veszünk számításba.
A napelem mérőórát kizárólag a hálózati engedélyes szerelheti fel és állíthatja be, ugyanakkor a fogyasztónak a feladatát képezi a szabványos mérőhely kialakítása. A napelem villanyóra felszerelése a folyamat utolsó lépése, valamennyi kivitelezési munka elvégzését és az engedélyek beszerzését követően. Ha neked is segítségedre lenne szükséged a folyamat bármely szakaszában, esetleg a tervezés fázisában jönne jól néhány praktikus tipp, keress minket elérhetőségeinket, munkatársaink mindenben segítségedre lesznek!