Sokak számára egy napelem bekötése házilag nem tűnhet túl bonyolult feladatnak, ezért azt gondolják, hogy a telepítés és a szerelés különösebb szakértelem nélkül is, akár saját maguk is könnyűszerrel elvégezhetik. A látszat ellenére a napelem rendszer egy precíz elektromos berendezés, amelynek az üzembehelyezéséhez számos engedélyre és speciális szakértelemre van szükség, hogy az esetlegesen szakértelmünk hiányából vagy figyelmetlenségünkből elkövetett hibák ne okozzanak komolyabb anyagi kárt.
Az alábbiakban összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb hibákat, amelyeket laikusként könnyen elkövethetünk, amennyiben egy napelem bekötése házilag a cél.
A rendszeregységek kiválasztása
Komplett rendszer vásárlása ellenőrzés nélkül: Nagy kockázatot vállalunk, ha egy komplett rendszert vásárolunk anélkül, hogy előzőleg megvizsgálnánk lakóingatlanunk villanyórájának paramétereit vagy az épület hálózatának terhelhetőségét. Ha kiderül, hogy ezek miatt teljes vezetékezést vagy villanyórát kell cserélni, az komoly kellemetlenségekkel és költségekkel járhat.
Spórolás a napelemtáblákon: A napelem rendszer nem az a befektetés, ahol spórolnunk kellene. Kína a vezető gyártója és forgalmazója a legkülönfélébb elektrotechnikai rendszereknek és eszközöknek – a legtöbb minőségi napelem Kínában készül. A napelemtáblákat és a napelemes rendszereket mindenképp megbízható és könnyen elérhető garanciális háttérrel rendelkező gyártótól érdemes beszerezni, ezeket listázza a “Tier” lista.
Spórolás a tartószerkezeten: A tartószerkezet kritikus része a rendszernek. Ha itt próbálunk meg spórolni, azzal hosszú távon komoly problémákat okozhatunk például a tetőszerkezetnek vagy a falazatnak, nem beszélve az időjárásnak kitett nem megfelelő tartószerkezet stabilitásáról és időtállóságáról. A napelem-rendszereket minimum 30-40 évre tervezik, így a tartószerkezetnek is legalább ennyi időt kell problémamentesen kibírnia.
Spórolás az inverteren: A gyakorlat azt mutatja, hogy az olcsó inverterek gyakran megbízhatatlanok. Nem csoda, hogy az áramszolgáltatók is meghatározott típusokat követelhetnek meg az üzembiztonság érdekében. Az olcsó berendezésekhez általában kevesebb garanciát kínálnak, és hamarabb meghibásodhatnak, ezért üzemeltetésük már akár rövid távon is költségesebb lehet, mintha egy drágább, de egyben megbízhatóbb invertert szereztünk volna be.
Telepítés, szerelés és karbantartás
A kivitelező szakértelme: Egy hozzá nem értő kivitelező választása összességében nemcsak drága, de akár baleset- és életveszélyes is lehet. A napelemek megfelelő bekötése és szakszerű karbantartása alapvető fontosságú a biztonság és a hosszú távú biztonságos működés szempontjából. A tervezést, telepítést és karbantartást tehát feltétlenül csak olyan cégekre, illetve szakemberekre bízzuk, akiknek megfelelő tapasztalatuk, valamint referenciáik vannak.
A tető nem megfelelő dőlésszöge: Bár a napelemeket szinte bármilyen tetőre fel lehet szerelni, az optimális dőlésszög általában 25-35° között van. A túlságosan magas vagy alacsony dőlésszög rossz hatékonyságot eredményezhet.
A nem megfelelő tájolás: Az optimális energiatermelés déli tájolással érhető el leginkább. Ha a tetőszerkezet tájolása nem megfelelő vagy a napelemek teljesítményét korlátozó, árnyékoló fák vagy épületek vannak a közelben, akkor esetlegesen elgondolkodhatunk azon, hogy egyéb felületeken helyezzük el a napelemeket.
Engedélyeztetés
Az inverteres rendszer engedélyeztetése: Fontos tudni, hogy az új napelem rendszereket, különösen az invertereket, engedélyeztetni kell a helyi áramszolgáltatónál. Az engedély nélküli telepítés büntetést és akár a napelemek eltávolítását is maga után vonhatja.
Túl nagy rendszer – engedély nélkül: A nagy teljesítményű rendszereknek, amennyiben azok teljesítménye meghaladja az 50 kVA-t, építési engedélyre van szükségük. Engedély hiányában szintén számíthatunk pénzbüntetésre, illetve napelem-rendszerünk elbontási kötelezettségére is.
Az üzembiztonság fontossága: Mivel a napelem-rendszer otthonunk egész energiatermelését hivatott ellátni, az érintésvédelem és a túlfeszültség-védelem létfontosságú. Ezek a védelmi rendszerek megakadályozzák a súlyos személyi sérüléseket, az anyagi károkat, illetve a rendszer károsodását.
A napelem bekötése házilag kockázatos. A helyes és biztonságos kivitelezés megköveteli az engedélyeket, szakértelmet és minőségi alkatrészeket. A rossz választások hosszú távon nem megfelelő működéshez, meghibásodásokhoz és közvetett károkhoz is vezethetnek, amiket mind-mind a saját pénztárcánkon fogunk megérezni. Röviden: a napelem bekötését házilag semmiképpen sem ajánljuk, telepítését feltétlenül bízzuk szakemberekre!
Ha bármilyen kérdése merül fel a napelem rendszer telepítésével kapcsolatban, vagy további információra van szüksége, kérjük, ne habozzon felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésére!