A napsugárzásban rejlő energia az egyik legjobb vízmelegítő: biztos mindannyian felejtettük már a nyári kánikulában az ásványvízzel teli palackot a gépkocsiban vagy a kerti locsolócsövet a tűző napon, majd tapasztaltuk meg, hogy a nagy meleg milyen gyorsan képes felmelegíteni a bennük lévő folyadékokat. A napkollektoros melegvíz-rendszerek régóta jelen vannak a piacon, évtizedek óta nyújtanak költséghatékony megoldást a vízigény fedezésére. Az elmúlt években ráadásul jelentős fejlődésen mentek át a napkollektorok, napjainkra megbízható készülékekké váltak, amelyek hatékonyan, szivárgásmentesen és minimális karbantartási igények mellett képesek biztosítani a fűtési vagy használati meleg vizet a lakossági és az ipari szektorban egyaránt.
Az energiaválság kezdete óta pedig látványosan növekedett az amúgy is élénk érdeklődés a megújuló energiaforrások irányába. A modern napkollektoros rendszerek kiváló alternatívát nyújtanak a hagyományos vízmelegítő berendezésekkel szemben, viszonylag kedvező áron szerezhetők be, egyszerűen telepíthetők és üzembe helyezést követően hosszú időn keresztül, megbízhatóan látják el a feladatot. Nézzük is meg röviden, hogyan épülnek fel és működnek ezek a készülékek, és mire érdemes figyelni a napkollektor szerelése kapcsán!
Hogyan működik a napkollektor?
A villamos energiát termelő napelemmel szemben a napkollektor fűtési vagy használati meleg vizet állít elő – ehhez pedig nem a napfényben rejlő sugárzási, hanem a hőenergiát hasznosítja. Két fő típusa a vákuumcsöves és a síkkollektoros modell – utóbbi a napkollektorok első generációját jelenti, éppen ezért egyben az olcsóbb és egyszerűbb változatot is.
A vákuumcsöves típusok előnye a szigetelésben rejlik. A vákuum egy duplafalú üvegcső két rétege között jön létre: a gyártás során üvegcső végeit összeolvasztják, a falak között lévő levegőt pedig eltávolítják. Az így előállított vákuumcsövek pedig hatékonyabb működést biztosítanak és akár hideg időben is képesek jól megtartani az összegyűjtött hőenergiát. A berendezés bekerülési értéke magasabb, mint a síkkollektoros típusoké, viszont professzionálisabb változat, amely hamar visszahozhatja a telepítésébe fektetett költségeket.
Hogy történik a napkollektor szerelés?
A napkollektoros melegvíz-rendszerek önmagukban is képesek lehetnek ellátni egy nyaraló vagy hétvégi ház melegvíz ellátását, amennyiben ehhez az időjárási körülmények adottak. Ugyanakkor úgy tervezték ezeket a berendezéseket, hogy a már meglévő, hagyományos elektromos és gáz rendszerekkel is összekapcsolhatók legyenek, így pedig kiegészítő fűtésként vagy használati melegvíz forrásként szintén funkcionálhatnak. Ráadásul, ha nem is sikerült a kívánt hőmérsékletre melegíteni a napkollektor tartályában lévő vizet, még így is pénzt takaríthatunk meg, hiszen a már előmelegített közeg felfűtése kevesebb energiát igényel majd a hagyományos vízmelegítőktől.
A napkollektor szerelés kapcsán létfontosságú, hogy olyan helyre telepítsük a berendezést, ahol azt a legtöbb közvetlen napfény éri – egy déli fekvésű tetőrész például tökéletes felület lehet erre a célra. A berendezés előnye, hogy amíg felhősebb, borúsabb időben a napelem modulok teljesítménye jelentősen visszaeshet, addig a napkollektor továbbra is működőképes marad, hiszen a Nap hőenergiáját a felhők nem befolyásolják. Egy kiadósabb esőzés viszont képes lehet lehűteni a tartályokban lévő közeget, ezért azt minden esetben az időjárástól védett helyen érdemes elhelyezni.
Lehetséges a napkollektor szerelés házilag?
Ha valamilyen kiegészítő feladatot, például egy kerti zuhany vagy egy kézmosó működtetéséhez lenne szükség alternatív vízmelegítőre, akkor egy kisebb teljesítményű, egyszerűbb modell is elegendő lehet a kívánt célra. Ilyenkor a kézikönyv vagy telepítési útmutató lépéseit figyelmesen követve akár mi magunk is felállíthatjuk és üzembe helyezhetjük a berendezést, ha rendelkezünk az ehhez szükséges műszaki ismeretekkel és van egy kis rutinunk a hasonló szerelési munkákban.
Ha csak az anyagi oldalát nézzük, csábító lehet önmagunktól belevágni a napelem szerelés folyamatába, hiszen így nem kell pénzt adnunk valaki másnak a munkálatok elvégzéséért. Cserébe viszont az időnkkel fizetünk, hiszen egy rendszer kiépítése rengeteg szerelést, emellett nagyfokú precizitást igényel, ráadásul sokszor speciális szerszámokra is szükség lehet. Ha komolyabb céljaink vannak a napkollektorral, például az egész háztartás fűtési meleg vizét itt kívánjuk előállítani, akkor nemcsak a napkollektor szerelést ajánlott profikra bízni, hanem már a tervezésbe is érdemes szakembert bevonni. A beszerelést végző cég ráadásul nemcsak valamennyi felmerülő problémát képes megoldani, hanem a professzionálisan telepített panelekre garanciát is vállal.
Napelem vagy napkollektor: melyikkel járok jobban?
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy a napkollektor vagy a napelem rendszer telepítése éri meg jobban. Habár mindkettő a nap energiáját hasznosítja fel, mégis vannak jelentős különbségek, amiket érdemes figyelembe venni választás előtt.
- A napelem felhasználása szélesebb körű. A napkollektor által felmelegített vizet csak főzésre, fürdésre, fűtésre lehet használni. Ezzel szemben a napelem panelek által előállított elektromos áramot több eszköz működtetésére is lehet használni. Emelett pedig nem minden fűtési technológia esetén alkalmazható a napkollektor.
- A megfelelő méretű napelem rendszer akár a teljes áramszükségletedet képes fedezni. A napkollektor inkább a fűtési igények “kiegészítésére” javasolt, családi házak esetében csak a melegvíz számla összegét tudja fedezni.
- A napelem ritkábban igényel karbantartást, és alacsonyabbak az üzemeltetési, karbantartási költségei. A napkollektornál mindenképpen számolnunk kell egy 2-3 évente esedékes karbantartással. Figyelni kell a megfelelő nyomás beállítására és ellenőrizni kell a folyadék PH értékét. Erre a napelem rendszer esetében nincs szükség, ott csak arra érdemes néha figyelni, hogy tisztítsuk le egy picit.
- A napelemek garancia ideje hosszabb, és kisebb a meghibásodás veszélye. Például- LONGI napelem panelek esetén a gyártó 12 éves EU-s termékgaranciát és 25 éves lineáris teljesítménygaranciát biztosít a felhasználók számára. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha a napelemes rendszer teljesítménye 80% alá csökken 25 év múlva, akkor az ST Solar a Te érdekedben közbenjár a gyártói garancia érvényesítésében.
- A napelem kiépítése nagyobb felületet igényel, de a telepítés folyamata egyszerűbb.
Válaszd te is az ST Solar csapatát napelem rendszer telepítéshez!
Az ST Solarnál munkatársaink mindenben segítségedre lesznek, amelyre a napelem rendszerek kapcsán szükséged lehet. Igény szerint tanácsadással, helyszíni felméréssel már az előkészületek vagy a tervezés szakaszában is számíthatsz ránk– praktikus és hatékony megoldásokat javasolhatunk leendő napelem rendszered telepítése kapcsán.
Ha te is profi, felkészült szakembereket keresel, sok év tapasztalattal és rutinnal a hátuk mögött, vedd fel velünk a kapcsolatot!