Napjainkban egyre nagyobb értéknek számít a fenntarthatóság, az energiafüggetlenség vagy a környezettudatosság: magánemberek ugyanúgy igyekeznek ezen szempontok szerint kialakítani mindennapjaikat, vezetni háztartásukat, mint a céges szereplők optimalizálni vállalatuk működését, csökkenteni annak ökológiai lábnyomát. Egy napelemfarm tökéletesen beleillik ebbe a képbe, a rendszer ipari mennyiségben képes előállítani az áramot, amellyel nemcsak önálló családi házak, hanem irodaépületek, gyártósorok, mezőgazdaságok, sportkomplexumok vagy lakóparkok teljes energiaellátása fedezhető.
A napelem farm nem más, mint egy nagyméretű, földre telepített napelemes rendszer, amelynek kivitelezése jelentős anyagi ráfordításokat igényelhet. Azonban az üzembe helyezést követően azonnal elkezdi termelni a korlátlan mértékben rendelkezésre álló, ingyenes zöld energiát. Hogyan érheti meg egy napelemfarm létesítése? Mekkora megtérülési idővel kell számolni egy ilyen beruházás esetén és mire kell figyelni, hogy minél gyorsabban hasznot hozzon a számunkra? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabbakat!
Napelemfarm cégeknek: miben más, mint a lakossági?
A napelemfarmokat elsősorban teljesítményük különbözteti meg a polgári felhasználásra szánt rendszerektől. Névleges teljesítményük ugyanis 50 kW-tól kezdődik: ezalatt az érték alatt háztartási méretű kiserőművekről beszélünk, ezen túl pedig 0,5 MW névleges teljesítményig kis teljesítményű fotovoltaikus rendszereknek, 0,5 MW névleges teljesítmény felett pedig kiserőműveknek számítanak.
A nagyobb teljesítményhez nagyobb méret is társul, az ehhez szükséges energiát ugyanis rengeteg napelem panel gyűjti össze a Nap Földünk felé sugárzott fényéből. Ennyi modul legfeljebb gyárak és a csarnokok nagyobb tetőfelületein fér el, ezért sok esetben jön szóba a napelem földre történő telepítése. Ha a tetőre történő rögzítés nem járható út, akkor szükség lehet egy nagyobb, egybefüggő és a mezőgazdasági termelésből kivont földterületre is a rendszer kiépítéséhez.
Ami minden esetben fontos, hogy a kivitelezés során sikerüljön elérni a hazánkban ideálisnak mondható 30-35 fokos dőlésszöget: mivel a napelemfarm ipari mennyiségben termeli az áramot, így kiemelt jelentőség jut a megfelelő tájolásnak, hiszen ekkora volumen mellett sokszorosan számítanak még a napelemek hatásfokában megmutatkozó legkisebb hatékonyságbeli eltérések is.
Hogyan lehet gyorsan megtérülő beruházás?
A napelemfarm megtérülése kapcsán is alkalmazható az általános képlet, amely szerint:
Megtérülési idő (év) = Beruházási költségek (HUF) ÷ [Megtakarított energia (kWh/év) x Energia ár (Ft/kWh)]
A számítás egyik fontos elemét a beruházási költségek adják, a napelemes rendszer egyik célja pedig az, hogy minél rövidebb idő alatt visszahozza a ráfordított kiadásokat. Minél alacsonyabbak a beruházási költségek, annál rövidebb lesz a megtérülési idő. Egy napelempark telepítése során pedig érvényre juthat a „nagy tételben olcsóbb” elv: ha nagyobb mennyiségben vásárolunk például paneleket, akkor akár számíthatunk is valamennyi kedvezményre a gyártótól, forgalmazótól.
A megtakarított energia mennyisége nagyban múlik a rendszer hatásfokán, ezért a megtérülés szempontjából kifejezetten fontos a már említett ideális tájolás. A napelemfarmok esetében mindig nagyobb volumenű energiafelhasználásról beszélünk, ez pedig gyorsabb megtérülést eredményezhet, mint a lakossági felhasználás esetében.
A képlet harmadik változója pedig a Ft/kWh-ban megadott energia ár: az elmúlt egy évben mindannyian megtapasztalhattuk, hogy ez mennyire kitett lehet a világgazdasági hatásoknak, a globális környezet változásai milyen érzékenyen érinthetik a világpiaci árakat. A cégeknek fizetendő energiaár ugyanakkor jelentősen eltér a lakossági díjszabásoktól.
Milyen felhasználási lehetőségei vannak a napelemfarmoknak?
A nagy energiaigénnyel működő gyárakban, egyéb ipari létesítményekben és üzemekben, ahol rengeteg, nagyteljesítményű berendezés, gyártó- vagy darabolósor üzemel, szinte megváltás lehet átállni a zöld energiára. Bár a beruházási költségek kifejezetten magasak lehetnek, azt ne feledjük, minél nagyobb volumenű az energiafelhasználás, annál gyorsabb lehet a megtérülés.
A mezőgazdaságban szintén egyedülálló lehetőségeket nyújt a fotovoltaikus energia, ráadásul számos támogatási lehetőség is elérhető bizonyos korszerűsítési beruházásokra. Emellett egy irodaház esetében is remek befektetés lehet a napelemfarm, ahol a nyomtatók, a kivetítők, légkondi vagy a világítás működésének teljes energiaigényét fedezheti egy jól méretezett rendszer.
Kérd te is profik segítségét!
Mint láthattad, a céges napelem megtérülése kapcsán nagyon sok múlik a megfelelő tervezésen és előkészítésen. Természetesen számítanak a vállalat adottságai is vagy az energiafelhasználás mértéke, ugyanakkor a leggyorsabb megtérülés mindig a legjobb hatékonyság mellett érhető el.
Ehhez pedig elengedhetetlen a precíz és alapos tervezés, a megfelelő szakmai tapasztalat, valamint a piac és a technológiai lehetőségek átfogó ismerete. Ha neked is egy profi, felkészült, egyszerre lelkiismeretes és hatékony csapatra van szükséged, válaszd az ST Solart, és felkészült kollégáink mindenben segítségedre lesznek! Keress minket elérhetőségeinken és lépjünk kapcsolatba még ma!