A napelemes rendszer elszámolás még így 2023 vége felé közeledve is tisztázatlan maradt. Jelenleg annyira képlékeny a helyzet, hogy még a minisztérium is türelmet kér a rendeletek értelmezése kapcsán.
Habár jelenleg nem tudunk arról beszámolni, hogy 2024-ben pontosan mi vár a lakossági napelem rendszer tulajdonosokra, egy biztos:
Aki szeptember 7-ig jelezte az igényét napelem telepítésre, az fixen szaldó elszámolásban maradhat a következő 10 évben, úgyhogy ne halogassuk a beruházást!
Vegyük számba mindazokat az elszámolási formákat, amelyek eddig felmerültek!
Éves szaldó napelemes rendszer elszámolás
Mivel az éves szaldó elszámolás egy már létező elszámolási forma, ezért erről tudunk a legtöbbet. Valójában ebben a pillanatban az egyetlen használatban is lévő lakossági elszámolási forma, amelyet még anno azért vezették be, hogy támogassa a napelemek hazai, széleskörű elterjedését. Ez a napelemes rendszer elszámolás elsősorban a felhasználónak jó.
Éves szaldó napelemes rendszer elszámolás esetén a felhasználó kap egy oda-vissza mérő órát, és amikor több a termelése, mint amit azonnal el tud fogyasztani, vagy el tud raktározni, a többletet visszatölti a szolgáltató hálózatára, aminek a mennyiségét az óra méri. Amikor nem történik vagy nincs elegendő áramtermelés, akkor a felhasználó a szükséges energiát a hálózatból vételezi, amelyet az óra ebben az esetben is természetesen mér.
Éves szaldó napelemes rendszer elszámolás esetén évente egyszer van egy elszámolás, addig semmit sem kell fizetni. Az elszámoláskor a szolgáltató a hálózatra általunk feltöltött energia mennyiségéből kivonja a vételezett mennyiséget, és ha az egyenleg pozitív szám, akkor a szolgáltató fizet, ha az egyenleg negatív, akkor nekünk, a felhasználóknak kell kifizetnünk a különbözetet.
Annak ellenére, hogy elméletben ez egy méltányos rendszer, sem a szolgáltató, sem pedig az állam oldaláról nem kifizetődő, így nagy valószínűséggel nem lesz hosszú életű. Az ok egyszerű. A szolgáltatónak költséges egy olyan hálózatot fenntartani, ahol egyre több olyan felhasználó van, aki felé szolgáltatási kötelezettsége van, ellenben nem kap semmit. Ezek azok a felhasználók, akik miatt a szolgáltatónak folyamatosan komoly rendszerszintű fejlesztéseket kell végezni, mivel a hálózatra feltöltött energiát a régi hálózat nem képes lekezelni. Az államnak sem optimális az éves szaldó elszámolás, mivel egy 0 Ft-os egyenleg esetén arra hiába veti ki a 27%-os ÁFÁ-t.
Havi szaldó napelemes rendszer elszámolás
A havi szaldó napelemes rendszer elszámolás elgondolása 2022-ben került előtérbe. Ezt az elszámolási módot egyfajta köztes formaként foghatjuk fel az éves szaldó és a bruttó napelemes rendszer elszámolás között, amelyet a cikkünk végén fogunk bemutatni.
Az éves szaldó elszámolás esetén a nyári túltermelés átvihető a téli időszakokra, így a felhasználónak lehetősége van úgy elektromos fűtésre váltani, hogy az ahhoz szükséges áramot nyáron maga termeli meg, a szolgáltató pedig azt addig köteles a számára ingyen „tárolni.” A havi szaldó elszámolás célja ennek a hosszú távú ingyenes „tárolásnak” a felszámolása, illetve a felhasználók rákényszerítése a minél nagyobb mértékű azonnali fogyasztásra.
A havi szaldó napelemes rendszer elszámolás ugyan alkalmatlan arra, hogy a nagy nyári plusztermelést átmentsük a fűtésszezonra, viszont az egy napon belüli pluszokkal 1 hónapon belül megmarad a mozgásterünk.
Bruttó napelemes rendszer elszámolás
A bruttó napelemes rendszer elszámolást a tervek szerint 2021 júliusában vezették volna be, de mindez sajnos nem történt meg. Minthogy ez az elszámolási forma jelenleg nem létezik, ezért csak a korábbi kormányzati tervekből lehet rekonstruálni milyen rendszerről is lett volna szó.
A bruttó napelemes rendszer elszámolás esetén, amikor plusztermelésünk van, a hálózatba feltöltött energiamennyiséget a szolgáltató számunkra kifizeti. Amikor viszont mi vételezzük az áramot, akkor a rendszerhasználati díjat és az ÁFA-t is fizetjük. Ennél az elszámolási módnál nincs lehetőségünk, hogy egyik napról a másikra megtermelt ingyenes energiát átvihessük. Sőt, még arra sem, hogy a napközbeni plusz energia egy részét legalább este ingyen visszakapjuk!
Összegzésként elmondhatjuk, hogy a napelemes rendszer elszámolása terén még mindig sok bizonytalanság övezi a helyzetet, amely 2023 végére sem oldódott meg. Az éves szaldó napelemes rendszer elszámolás jelenleg az egyetlen elérhető opció a lakosság számára, és bár elméletben igazságosnak tűnik, mind a szolgáltatók, mind az állam számára előnytelen. A havi szaldó rendszer egy köztes megoldást kínál, amely lehetőséget ad azonnali fogyasztásra, de nem támogatja a nyári túltermelés téli felhasználását. A bruttó napelemes rendszer elszámolás terve ugyan még mindig a jövőre vár, és bár potenciálisan kínálhat néhány előnyt, az árazási és technikai kihívások miatt megtérülése továbbra is kérdéses. A napelem rendszerek tulajdonosainak és a szolgáltatóknak egyaránt készülniük kell az elszámolási rendszerek megváltozására, mivel az energiaipar folyamatos átalakuláson megy keresztül, amely egyszerre kínál új lehetőségeket és kihívásokat is.
Ha bármilyen kérdése merül fel a napelem rendszer telepítésével kapcsolatban, vagy további információra van szüksége, kérjük, ne habozzon felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésére!