Az energia hatékony és fenntartható előállítása, valamint felhasználása egyre inkább a mindennapi életünk meghatározó részévé nőtte ki magát. Az elektromos autók térhódítása következtében pedig az otthoni elektromos járműtöltés kérdésköre is egyre hangsúlyosabbá válik. Az elektromos járművek elterjedésével egyre többen gondolkodnak el azon, hogy miként kombinálhatják ezeket a technológiákat a már meglévő napelemes rendszereikkel, hogy korszerűen és fenntartható módon tölthessék elektromos autóikat az otthonukban.
A napelemes autótöltő rendszer kiépítése
A napelemes elektromos autó töltő rendszerek otthoni kialakítása az egyik legfontosabb lépés az energiatudatosság és az elektromos autóval történő közlekedés szempontjából. Ennek az egyik legfontosabb része a tervezés, amely során számos tényezőt kell figyelembe vennünk.
Az optimális méretű napelem rendszer kiválasztása, amely során többek között figyelembe kell venni otthonunk általános, mindennapi energiaszükségletét, valamint az olyan nagy energiaigényű fogyasztók „hozzáadását,” mint amilyen például egy elektromos autó.
A későbbi rendszerbővítési lehetőségek és igények. Ahogy egyre inkább saját, megújuló forrásból származó energiát kezdünk el használni, úgy egyre több háztartási eszközt működtetünk az így megtermelt energiával. A használati eszközök számának növekedése egyre több energiát, és az így egyre nagyobb rendszert követel meg, tehát a rendszerbővítés lehetősége és későbbi igénye sem elhanyagolható szempont.
A panelek mérete és tájolása. A napelemes rendszerek tervezésekor érdemes figyelembe venni az ingatlan tetőfelületét és azokat a helyeket, ahol a paneleket el lehet helyezni, valamint azok optimális tájolását. A szakszerű előkészítésre mindenképpen érdemes időt és energiát fordítani, hiszen ezzel maximalizálni lehet a kiválasztott rendszer teljesítményét.
Az inverter mérete: Az is fontos szempont, hogy az inverter is alkalmas legyen a későbbi rendszerbővítésekre, így a jövőben további lehetőség nyílik a rendszered továbbfejlesztésére és akár több elektromos autó töltésének a kielégítésére is!
A napelem optimalizáló. Feltétlenül érdemes elgondolkodni napelem optimalizálók alkalmazásán is! Ezeknek az eszközöknek a segítségével a napelemeket külön-külön lehet kezelni, így az összteljesítmény csökkentésének elkerülése mellett mindig a pillanatnyi legnagyobb teljesítményt lehet kihozni a rendszerből.
A napelemes autótöltők előnyei
A napelemes autótöltőknek számos előnye van. Ezek között szerepel, hogy elektromos autód töltését az otthonod kényelmében tudod elvégezni. Ezen kívül, a napelemes rendszer megtérülése után az általa fogyasztott elektromos energia gyakorlatilag ingyen áll rendelkezésedre.
Az otthoni napelemes elektromos autó töltés kényelmes és egyszerű megoldás, azonban fontos figyelembe venni a villamosenergia-fogyasztást mértékét és annak kielégítésének lehetőségét otthoni napelemes rendszerünkkel. Napelemes rendszerünk kiegészítőjeként érdemes olyan elektromos autó töltőt választani, amely képes kommunikálni a napelemes rendszer inverterével, így lehetővé válik a megtermelt energia hatékonyabb felhasználása és a töltés optimalizálása.
A napelemes autótöltők típusai
Az elektromos autótöltők típusai számos lehetőséget kínálnak a töltésre. Otthoni töltés kapcsán leginkább a következő napelemes autótöltők jöhetnek számításba:
- Az otthoni töltő, amely nevéből adódóan főleg gépjárművünk otthoni töltésére szolgál. Ezek a töltők általában váltóáramúak és kis teljesítményűek, maximum 3,7 kW és 16 amper leadására képesek. Egy feltöltés során, az akkumulátorok lemerültségétől függően, legfeljebb 8-12 óra alatt képesek a jármű teljes feltöltésére.
- A fali töltő. Egy olyan falra rögzített elektromos autótöltő-berendezésről van szó, amely sokkal hatékonyabban működik, mint az elektromos hálózati dugaljba csatlakoztatható otthoni töltő. Ez a berendezés kifejezetten az otthoni elektromos autótöltésre lett tervezve.
- A gyári töltő egy hordozható eszköz, amely lehetővé teszi az autó töltését bármilyen otthoni áramforrásból. Általában legfeljebb 10 amper teljesítményű.
- Gyorstöltő: Minden olyan töltőt, amely nagyobb teljesítményt biztosít az otthoni kábeles töltésnél, általában gyorstöltőnek nevezünk. Ezeknek a töltőknek a teljesítménye 7-22 kW között változik és 32 amper áramerőséggel üzemelnek. Ennek köszönhetően az autókat töltöttségi állapottól függően 1-3 óra alatt feltölthetjük.
Amint látjuk, számos töltési megoldás áll rendelkezésünkre elektromos autónk töltésére. Mindezek alapján fontos figyelembe venni, hogy milyen típust kívánunk választani, meglévő napelemes rendszerünk milyen és hány darab töltőt bír el, illetve, hogy a töltők rendszerhez történő kapcsolása esetén szükség van-e rendszerfejlesztésre vagy rendszerbővítésre.
Összességében tehát elmondható…
Végső soron, a napelemes rendszer és az elektromos autótöltő ideális lehet a fenntartható energiafelhasználás és az otthoni kényelem szempontjából. Azok, akik már rendelkeznek napelemes rendszerrel és tervezik egy elektromos autó beszerzését, érdemes biztosítaniuk, hogy a rendszer elemei kommunikálni tudjanak egymással, és így hatékonyan ki lehessen használni az otthoni napenergiából származó áramot az elektromos autó töltésére is.
Amennyiben bármilyen kérdésed merül fel a napelemes autótöltőkkel kapcsolatban, egy ilyen rendszer kiépítésével, vagy további információra van szükséged, kérjük, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!