Magyarország éghajlati adottságai mellett sajnos nem tehetjük meg, hogy megússzuk a fűtéssel járó többlet anyagi terheket. Ugyan egyre szélesebb körben alkalmazunk szigetelő és hőmérsékletoptimalizáló rendszereket és anyagokat, azonban egy biztos: ha hideg van, fűteni kell! Ebben a cikkben azt a két megújuló forrásból energiát nyerő megoldást fogjuk bemutatni, amelyekkel praktikusan ki lehet váltani a hagyományos fűtési módokat.
Szerencsére a hagyományos fűtés kiváltására ma már több megoldás is létezik. A két legígéretesebb a napelemmel működő elektromos fűtés és a hőszivattyús rendszer. Ugyan ez a két rendszer teljesen más elven működik, mégis felhasználásuknak van közös metszete. Lássuk hát, napelem vagy hőszivattyú?
A napelemes fűtési rendszer
Előzetesen érdemes tisztázni, hogy a napelemek által megtermelt elektromos áram nem csak fűtésre használható fel, viszont a hőszivattyús rendszert kifejezetten fűtésre és meleg víz előállítására tervezték, más felhasználásra ez utóbbi nem alkalmas. Mindezek tükrében eldöntöttnek tűnhet a kérdés, hogy hőszivattyú vagy napelem, de jobban megvizsgálva a helyzetet mégis érdemes megállni egy szóra!
Amennyiben napelemekkel megtermelt villamos árammal szeretnénk fűteni, akkor azt már a rendszer tervezésekor figyelembe kell venni, mivel ebben az esetben ez a rendszer fogja kiszolgálni az általános áramigényünket is.
A napelemes fűtés egyik sarokköve, hogy ekkor már elgondolkodhatunk elektromos fűtőtestek vagy infrapanelek beszerelésén, mivel nem kell törődnünk ezeknek a berendezéseknek a drágább hálózati árammal történő üzemeltetésével.
A hőszivattyús fűtési rendszer
A hőszivattyús fűtési rendszerek szintén környezetbarát temperálási lehetőséget kínálnak, de másképp, mint a napelemes rendszerek.
A hőszivattyús rendszerek a hőcserélők elvei alapján működnek. Nagyon leegyszerűsítve, a folyamat során a rendszer hőt von el egy közegtől, mint például a talaj, és a hőcserélő rendszerek segítségével átadja azt egy másik közegnek, mint például a lakásunk levegője. Ezzel a módszerrel leginkább a levegő vagy a víz melegítése optimális. A rendszer előnye, hogy hatékonyan és alacsony energiafelhasználással képes felfűteni bármilyen belteret, így akár teljes mértékben is képes a hagyományos gázkazános fűtés kiváltására.
Hőszivattyú vagy napelem?
Akkor hát döntsük is el a kérdést, napelem vagy hőszivattyú! Alapvetés, hogy a hőszivattyúnak is szüksége van áramra a működéshez. Ezek alapján a rendszer ugyan messze nem önfenntartó, viszont sokkal többet lehet vele spórolni, mint a hagyományos elektromos fűtéssel vagy gázzal. A hőszivattyú leginkább azoknak kínál megújuló energiaforrásból származó fűtési lehetőséget, akiknél a napelemes fűtési rendszer nem valósítható meg.
A napelemes rendszerrel viszont nem csak a fűtésről, hanem lakóingatlanunk teljes áramellátásáról is gondoskodhatunk. Hátrányként merülhet fel viszont, hogy a hőszivattyús fűtés mégiscsak alkalmasabb magára a fűtésre, és hogy a téli, napsütésmentes időszakokban megtermelt elektromos áram nagy része a fűtésre fog elmenni…
Hőszivattyú és napelem!
De akkor hőszivattyú vagy napelem? Lehet, hogy nem kell feltétlenül választanod! Az áramot a napelemek termelik, amire a hőszivattyúnak is szüksége van a működéshez, hőszivattyúval pedig télen kiváltható a napelemek kisebb áramtermeléséből származó hátránya, így aztán a két rendszer akár együtt is működhet, kihasználva egymás előnyeit és kiküszöbölve egymás hátrányait.
Egy másik dilemma a kettős rendszer kiépítésének anyagi vonzata. Nem árulunk el nagy titkot, hogy így ez együttesen egy igen költséges beruházás, viszont a megvalósítást követően egy környezetbarát, és szinte teljesen önfenntartó otthoni rendszert alakíthatunk ki.
Amennyiben bármilyen kérdésed merül fel, hogy napelem vagy hőszivattyú, illetve hogy ezek kombinációja hogyan éri meg neked, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!