A hazai napelemes piac hatalmas fejlődésen ment át az elmúlt egy évtizedben, látványosan sokszorozódott meg a háztartási méretű naperőművek száma és összteljesítménye, emellett pedig a hazai naperőmű állomány kapacitásai is jelentős mértékben növekedtek. Ez a gyors fejlődés ugyanakkor minden korábbinál nagyobb leterheltséget jelentett a közcélú hálózatra, amely egy idő után egyszerűen már nem volt képes további fotovoltaikus rendszerek kiszolgálására. A kormánynak lépnie kellett, a tavalyi évben bejelentett intézkedéseit követően pedig – amelyek felfüggesztették a hálózati csatlakozás lehetőségét, valamint a szaldó elszámolás kivezetését is megalapozták – sokan a fejlődés hosszú időre történő megszakadását vetítették előre.
Ugyanakkor már 2023. első negyedévében bizonyossá vált, hogy a korlátozás csak átmeneti volt, várhatóan az idei év őszén, de legkésőbb 2024 végén biztosan megnyílik a hálózati csatlakozás lehetősége. Visszaesés pedig nem igazán tapasztalható sem az újonnan létesített rendszerek számában, sem pedig azok teljesítményében. Sőt, éppen ellenkezőleg, az elmúlt időszakban sorra dőltek meg a különböző napelem rekordok. Mostani bejegyzésünkben ezek között szemezgettünk, nézzük is a legfontosabbakat!
Az elmúlt év legfontosabb napelem rekordjai
A MAVIR, valamint a MEKKH statisztikái is azt mutatják, hogy 2012 és 2022 között több mint a százszorosára emelkedett a háztartási méretű naperőművek száma és összteljesítménye Magyarországon. Napjainkban pedig a helyzet úgy áll, hogy hazánk fotovoltaikus kapacitása már a kétszerese a Paksi Atomerőmű teljesítményének. A MAVIR adatai szerint pedig 2022 év végén 4006 MW volt a teljes hazai napelemes kapacitás, amelyből az 50 kW alatti háztartási méretű kis naperőművek (HMKE) 1481 MW-ot, az 50 kW feletti teljesítménnyel bíró napelem farmok pedig 2525 MW-ot tettek ki.
Szép számmal növekedtek a napelem parkok is Magyarországon. A Paksi Solar Park, a bükkábrányi, a felsőzsolcai, a visontai vagy a pécsi naperőművek teljesítménye is meghaladja a 10 MW-ot, a kaposvári napelem park pedig a Kelet-közép-európai régiót tekintve is egyedülállónak számít a 100 MW-os beépített kapacitásával. De nézzük is meg, milyen napelem rekordok születtek az elmúlt időszakban!
A hazai napelemek összkapacitása
A hazai naperőművek összesített beépített teljesítőképessége 2022 végére meghaladta a 4000 MW-ot. Ráadásul ebben az évben egy másik napelem rekord is született, ugyanis:
- egy év alatt 1052 MW-tal bővült a teljes hazai napelemes kapacitás,
- amelyből 696 MW-ot a napelem parkok,
- 356 MW-ot pedig a HMKE rendszerek tettek ki.
Az elmúlt két évet tekintve pedig azt láthatjuk, hogy a teljes hazai kapacitás gyakorlatilag megduplázódott – mutat rá cikkében a Portfolio. Ha pedig a bővülésüteme nem veszít a lendületéből, akkor akár már 2024 vége felé elérhető lehet a kormány 2020-as Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT), illetve Nemzeti Energiastratégiája (NES) által 2030-ra kijelölt 6500 MW-os cél.
A napelem parkok teljesítménye
2023. február 21-én jött el az a pillanat, amikor a hazai napelem parkok, tehát az 50 kW teljesítmény feletti rendszerek 2030,5 MW energiát állítottak elő, amellyel túlszárnyalták még a Paksi Atomerőmű 2026,6 MW-os teljes beépített kapacitását is! Ráadásul ezen a napon a szélerőművek is termeltek körülbelül 270 MW-nak megfelelő energiát, így 2023. február 21-én a magyarországi megújuló energia-termelés majdnem elérte a 2300 MW-ot!
A napelem farmok termelési rekordja először 2022. júliusában dőlt meg 1859,2 MW teljesítménnyel, ezt követte a 2023. február 10. 1953 MW energiatermeléssel, majd jött el a 2023. február 21., ezzel együtt pedig az újabb csúcsdöntés – kifejezetten mozgalmas és érdekes egy év áll mögöttünk ezen a téren!
A HMKE rendszerek összesített beépített teljesítőképessége
Az érvényben lévő hálózati csatlakozási korlátozás ellenére 2023 első negyedévében 18 450 háztartási napelemes rendszert helyeztek üzembe országszerte, ezzel pedig összességében 210 MW-tal bővült a hazai HMKE rendszerek beépített teljesítőképessége, amely szintén rekord mértékű növekedés. Ennek hátterében elsősorban a napelem stop 2022. október 13. napján történt kihirdetését követően benyújtott igények állnak: a korlátozás ugyanis 2022. október 31. napjával lépett érvénybe, ami soha nem látott igénybejelentési rohamhoz vezetett – tudhatjuk meg a Pénzcentrum cikkéből.
Ne maradj le te sem!
Bár sokan temették a hazai napelemes piacot, a számok nem hazudnak, már pedig azokból látható, hogy sokan csak a véghajrára kapcsoltak rá és tették meg az első lépéseket saját napelemes rendszerük megvalósítása érdekében. Így, hogy visszaesést nem tapasztaltunk, az idei első negyedévben még egy rekorddöntésre is sor került a lakossági szegmensben.
Továbbra is elérhető még a napelemes pályázat, valamint, aki az idei évben létesíti saját fotovoltaikus rendszerét, akár még a szaldó elszámolás alkalmazására is jogosult lehet. Nem érdemes tehát késlekedni, ha te is csökkentetnéd háztartásod ökológiai lábnyomát és egy megújuló, fenntartható energiaforrásból fedeznéd annak fogyasztását. Ha profi segítségre van szükséged akár a tervezés, akár a kivitelezés terén, esetleg csak néhány tippre lenne szükséged az elérhető pályázati lehetőségek kapcsán, keress minket és lépjünk kapcsolatba!