Nagyon sok szó esett az elmúlt időszakban a 100%-os állami támogatás mellett elérhető lakossági napelemes pályázatról, amely hazai háztartások tízezreinek nyújthat hatékony segítséget az energiafüggetlenség és a fenntarthatóság növelésében. Mind ez idáig nagyjából 30 ezren kapták kézhez a Támogatói Okiratot a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázat keretében. A magyar helyreállítási tervben ugyanakkor a kormány komoly vállalásokat tett az Európai Bizottság irányába: abban állapodtak meg az unióval, hogy országos szinten körülbelül 35 ezer nyertes projektet hirdetnek ki a pályázat keretein belül.
Ahhoz pedig, hogy a Brüsszel irányába tett vállalások teljesüljenek, egy új pályázati kört szükséges nyitni. Ezt megelőzően azonban a kormány radikális egyszerűsítéseket vezetett be a lakossági napelemes pályázat adminisztrációs szabályaiban, amely hatalmas segítséget jelent mind a pályázók, mind a kivitelezők számára, hiszen az elszámolási és beszámolási kötelezettségeik nagy része alól mentesülnek. Mostani bejegyzésünkben összegyűjtöttük a legfontosabbakat, amelyeket a napelem pályázat egyszerűsítés kapcsán tudni érdemes!
Miért volt szükséges a napelem pályázat egyszerűsítés?
RRF-6.2.1-es pályázati konstrukció keretében 100%-os támogatás intenzitás mellett, vissza nem térítendő támogatás igényelhető, amely felhasználható
- tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezését célzó napelemes rendszer létesítésére, vagy
- napelemes rendszer létesítésére, emellett fűtési rendszer elektrifikálására hőszivattyúval, villamosenergia tároló beépítésére és nyílászáró cseréjére.
Az euró-forint árfolyamváltozás miatt az uniós nettó finanszírozás az eredeti 151,5 milliárd forint összegről 185,9 milliárd forintra emelkedett – mivel pedig az eddig megítélt támogatások csak 122 milliárd forintnyi összeget fednek le, bőségesen maradt még keret a további fejlesztések támogatására is.
Ami viszont fontosabb, hogy hazánk darabszámra vállalta az unió felé a támogatott projektek mennyiségét. Ehhez pedig 2024. harmadik negyedévéig 13 793 darab projektnek el kell készülnie, 2026. második negyedévének végéig pedig el kell érnie a Bizottság felé vállalt 34 920 darab nyertes projektszámot, amelyből ráadásul legalább 11 600 darabnak nemcsak napelem rendszer kivitelezésére, hanem a fűtési rendszer elektrifikálására, a villamosenergia tároló beépítésére és a nyílászárók cseréjére egyaránt ki kell terjednie.
Éppen ezért, az újabb pályázati kör megnyitása előtt radikálisanegyszerűsítettek az elszámolási rendszeren, hogy gördülékenyebbé váljon az előrehaladás, és gyorsuljanak a kifizetések.
Napelem pályázat egyszerűsítés: egy helyen a legfontosabbak
A Portfolio cikkében összegyűjtötte azokat a legfontosabb változásokat, amelyek a napelem pályázat egyszerűsítés kapcsán jelentősen megkönnyítik a pályázók és a kivitelezők dolgát egyaránt. Ebből szemezgetünk mi is: nézzük is a legfontosabb újdonságokat a napelem pályázat egyszerűsítés kapcsán!
- Az eddigi 3-5 helyett csak egyetlen mérföldkövet kell teljesíteni 20, illetve 26 hónap alatt. Ezzel megszűnik a projekt megvalósítási idején belüli mérföldkövek rendszere, egyetlen ilyen mérföldkő marad a projekt végén, ami jelentős könnyebbséget okoz a sok projektnél jelentkező csúszások kezelésére. Ezzel együtt pedig nem kell benyújtani a mérföldkövek változtatására irányuló módosítási igényeket sem.
- A továbbiakban kötelező jelleggel kizárólag a záró elszámolást és beszámolót kell benyújtani. Ez többek között azért is segít sokat a nyerteseknek, mert sok projektnél az elmúlt hetekben vált (volna) esedékessé az időközi beszámoló, de így ezt nem kell benyújtani.
- Megszűnik a számla benyújtására vonatkozó kötelezettség, így a fejlesztés megvalósulását, a számlák és szerződések meglétét majd csak fotódokumentáció alapján és helyszíni ellenőrzéseken kérik számon.
- A projekteket kivitelező vállalkozások számára is akad kedvező változás, ugyanis immár egy-egy beruházási elem elkészülte után is kezdeményezhetnek kifizetést, ha szükségesnek tartják.
A könnyítések tervezetten 2023. július 15-én lépnek hatályba és fontos, hogy a pályázóknak ezzel kapcsolatban új feladatuk nem keletkezik és nincs semmilyen teendőjük, a változtatások automatikusan érvényesülnek majd. A módosított pályázati felhívás pedig már elérhető a https://napelem.palyazat.gov.hu oldalon.
Kérj te is profi segítséget!
Mint láthattad, jelentősen egyszerűsödnek a lakossági pályázat adminisztratív feltételei, amelynek köszönhetően nem zárható ki egy újabb roham a lakossági napelemes piacon. A fotovoltaikus rendszerekre vonatkozó szabályozás rengeteget változott az elmúlt időszakban: ugyanakkor aki időben kapcsol és még az idén létesíti saját napelemes rendszerét, még arra is van esélye, hogy akár 10 éven keresztül napelem szaldó elszámolásban maradjon!
Ha te is megragadnád az utolsó lehetőséget arra, hogy napelemes rendszeredet ne csak állami támogatás segítségével valósítsd meg, hanem annak használata során kedvező elszámolást alkalmazhass, keress minket, lépjünk kapcsolatba még ma és tegyük meg együtt az első lépéseket energiafüggetlenséged irányába!