Egy hétvégi ház, nyaraló vagy kert mindenki számára a kikapcsolódást, a zajos és nyüzsgő mindennapoktól való elvonulást jelenti, amihez természetesen nélkülözhetetlen a jól megszokott otthoni kényelem újrateremtése. Nyáron a legnagyobb rezsiköltséget az áramszámla jelenti, amelyet, ahogyan már sejteni lehet, egy megfelelően kiépített napelemrendszerrel nullára is lehet csökkenteni! Ebben a cikkben azt járjuk körbe, hogy miért és milyen rendszert érdemes nyaralónkba telepíteni.
Akár 10 év után ingyen áram
A gondolat, hogy olyan ingatlanra szerelünk napelemet, amelyet csak nyáron, a napelemes termelés csúcsán használunk, adja magát, ezért hazánkban már gombamód szaporodnak a napelem nyaralóba telepítésének megoldásai. Egy napelem nyaralóra való telepítése már akár 10 év alatt behozza a telepítés költségét, és mivel ezeket a rendszereket optimálisan 20-30 évre tervezik, a megtérülést követően nyugodtan számolhatunk még 10-20 évvel, amikor is nyaralónk elektromos áram felhasználása nekünk semmibe sem fog kerülni. Sőt, amennyiben a megtermelt, de fel nem használt áramot vissza is tápláljuk a hálózatba, úgy még némi pénzt is kereshetünk ezzel a megoldással.
Hibrid napelem nyaralóra
Manapság már többféle napelemes rendszer kiépítésére is lehetőségünk van, azonban az utóbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy akkor járunk a legjobban, ha egy hibrid napelemes rendszer kiépítése mellett döntünk. Hogyan is néz ez ki?
A hibrid rendszer, mint ahogyan a neve is utal rá, több rendszer együtteséből épül fel. Az adott pillanatban megtermelt áramot egyrészt közvetlenül is felhasználhatjuk, másrészt pedig a túltermelt mennyiséget akkumulátor pakkokban tudjuk eltárolni. A folyamatosan elérhető mennyiségű áramellátás érdekében leginkább ezekből az akkumulátor pakkokból fogyasztjuk az áramot, a rendszer pedig ide tölt, biztosítva azt, hogy az áramellátás éjszaka vagy borús időben is kielégítő maradjon.
Ellátás-biztonsági, illetve anyagi szempontok figyelembe vételével hibrid rendszerünket az elektromos hálózathoz is csatlakoztathatjuk, így egy részről a napelemes rendszerünk meghibásodása vagy termeléskiesés idején is áramhoz tudunk jutni, más részről pedig, ha már az akkumulátor pakkjaink is fel vannak töltve, akkor az ez után megtermelt energiát el is tudjuk adni. Ez utóbbi abban az esetben történhet meg, ha mondjuk napokig, hetekig nem tartózkodunk a nyaralónkban, az energiatermelés pedig folyamatos.
A szigetszerű napelem nyaralóra: az áthidaló megoldás
És mi van akkor, ha nem tudunk a szolgáltatóhoz kapcsolódni? Magyarországon azért kevés olyan nyaraló- vagy pihenőövezetet találunk, ahol nem áll rendelkezésre hálózati elektromos áram. Azok a helyek, ahol ez a szolgáltatás nem elérhető, leginkább félreeső helyszínek, erdei házak, tanyák, vidéki birtokok vagy vadászházak.
Ebben az esetben sem kell lemondanunk az ingyen energiáról! Ugyan itt már nem élvezhetjük a hibrid rendszer által nyújtott visszatáplálási előnyt, de még mindig kiépíthetünk egy akkumulátoros, azaz szigetüzemű rendszert. Ez a rendszer gyakorlatilag megegyezik a hibrid rendszerrel, azzal az egy lényegi különbséggel, hogy itt teljesen saját napelem rendszerünkre vagyunk utalva, a hálózatba sem betáplálni, se szükség esetén onnan elektromos áramot vételezni nem tudunk.
A megtermelt elektromos áramot akkumulátor pakkokban tudjuk eltárolni, így termelésmentes időszakban csak addig tudunk „nyújtózkodni,” amíg az akkumulátorok tárolókapacitása „ér.”
A napelem rendszerek technológiája jelenleg már azon a szinten van, hogy gyakorlatilag bármilyen elhelyezkedésű ingatlanra található megoldás. A napelem nyaralóba pedig egy kiváltképp optimális választás, mivel az ember ott leginkább jó időben tartózkodik, akkor, amikor a napelemes rendszerek is a legnagyobb teljesítményre képesek, így, ha a kezdeti beruházási összeget nem vesszük számításba, akkor az elektromos áramfogyasztásunk ingyen van. Ha pedig számolunk a 10 éves megtérülési költséggel, akkor minimum a kétszerese az időtartam, amikor tényleg ingyen használunk áramot. Ha döntöttünk a napelem nyaralóba történő kiépítése mellett, már csak arról kell döntést hoznunk, hogy a nagyobb biztonságot nyújtó hibrid vagy a teljes függetlenséget biztosító akkumulátor szigetes megoldást választjuk.
Amennyiben bármilyen kérdésed merülne fel napelem nyaralóba történő telepítéséről, vagy már a saját napelemes rendszereden gondolkodsz, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre!