Egy napelem lakókocsira egyszerre praktikus, környezetbarát és gazdaságos megoldás, amely egyszeri befektetést követően nemcsak az árát hozhatja vissza, hanem szinte szó szerint megadhatja a teljes szabadságot. Amellett, hogy energiafüggetlenek lehetünk, nem köt minket a szabad szálláshelyek száma, nem kell idegenforgalmi adót fizetnünk és nem utolsó sorban oda és akkor megyünk, ahová és amikor csak szeretnénk.
A napelemes technológia rohamos fejlődésének hála, a lakókocsira szerelt panelek napjainkban szinte bárki számára elérhetővé váltak. Nézzük is meg, mennyire nehéz kivitelezni a napelem lakókocsira történő felszerelését!
Napelem lakókocsira: mire lesz hozzá szükségünk?
Egy pillanatra sem szabad elfelejteni, hogy a napelem funkciója, hogy a nap sugárzási energiáját elektromos árammá alakítsa. Egy helyesen felszerelt napelemes rendszer teljesen biztonságosan üzemel, ennek kivitelezése viszont feltételez bizonyos alapvető műszaki érzéket és kis ügyességet – ezek hiányában jobb, ha szakemberre bízzuk a telepítést.
A napelem rendszer elemeit érdemes egészen a szerelési munkálatok megkezdéséig az eredeti csomagolásban tartani. Nem árt tisztában lenni azzal sem, hogy a panelek akkor működnek, ha süt a nap – és akkor kapcsolnak ki, ha nincs napsütés. A felszerelés során ezért célszerű azok teljes felületét kartonlappal letakarni, hogy nehogy véletlenül áramot kezdjenek termelni és rosszabb esetben áramütéshez vezessenek. Azt pedig talán mondani sem kell, hogy a szerelés idejére csatlakoztassuk le az elektromos rendszerről a lakókocsit és kizárólag tiszta, száraz időben lássunk hozzá a munkálatokhoz!
A felszerelésre váró napelemes rendszer és a műszaki érzék mellett minden esetben szükségünk lesz szerszámokra is a rögzítéshez. Sok napelemes szett tartalmazza a modulok, a kábelek, a csatalkozók vagy az inverter szereléséhez szükséges készletet is. Azonban minden esetben szükségünk lesz takarító eszközökre és tisztítószerekre, elektromos fúróra, drótvágóra, huzalcsupaszító vágóeszközre, csavarbehajtóra és néhány csavarhúzóra.
Napelem rögzítése a lakókocsira, lépésről lépésre
Ha megvásároltuk a napelemes rendszert, rendelkezésünkre állnak a szükséges szerszámok és késznek érezzük magunkat a feladatra, akkor kezdődhet is a napelem lakókocsira történő felszerelése. Nézzük is meg a folyamatot, lépésről lépésre!
1. Tisztítás, takarítás
Első lépésként a lakókocsi tetejét kell megtisztítani ott, ahová a modulokat rögzíteni szeretnék. Először meleg, szappanos vízzel érdemes alaposan átmosni a felületet, majd a száradást követően valamilyen tisztítószerrel is megismételni a takarítást.
2. Tervezés
Ha megvan a panelek leendő helye a lakókocsi tetején, érdemes kicsomagolni a modulokat és óvatosan, rögzítés nélkül elhelyezni a tetőn. Így pontosan látjuk, ha van bármi akadálya, hogy a kiválasztott felületen helyezzük el a paneleket, valamint felmérhetjük, hogy hol kell átfúrni a tetőt a töltésvezérlőhöz történő csatlakoztatáshoz.
3. Napelem panelek és kábel-bevezető rögzítése
A paneleket úgy kell elhelyezni, hogy a lehető legkisebb légellenállást okozzák: ideális lehet lakóautó tetején, teljesen vízszintesen rögzíteni. Ha több panelt szerelünk fel, ezeket célszerű egymáshoz közel elhelyezni, úgy, hogy lehetséges legyen rendezetten és vízzáró módon elvezetni közöttük a napelem kábelt.
A rögzítés jellemzően a napelemes szett részét képező, speciális ragasztóval történik – a használati utasítás vagy más leírás biztosan tartalmazni fogja az alkalmazás megfelelő módját. Érdemes bőségesen felvinni a ragasztót a napelemre, majd elhelyezést követően legalább fél percig erősen a helyén tartani, majd letörölni a felesleges ragasztóanyagot.
A kábel-bevezető harang segítségével pedig vízzáró módon tudjuk a jármű belső terébe vezetni a napelem kábeleket. Ehhez egy lyukat kell fúrni a lakókocsi tetején, a harangot pedig a leírásban szereplő módon abban rögzíteni.
4. Kábelezés
A kábeleket rendezetten kell elvezetni a modulok között a kábel-bevezető harang irányába. Érdemes kb 30 centiméterenként rögzíteni és olyan módon elvezetni, hogy ne legyenek útban, ha például szerelni kell valamit a tetőn, valamint a lehető legkisebb mechanikai igénybevételnek legyenek kitéve. Több panel elhelyezése esetén szükséges lehet egy kötöződoboz közbeiktatása is.
5. A töltésvezérlő és a biztosíték bekötése
A töltésvezérlőt száraz, védett helyre, az akkumulátorhoz minél közelebb kell elhelyezni, majd lemérni a két készülék közötti távolságot és ennek megfelelő hosszúságú kábelt, és vágni. Itt már szükség lehet alapvető villanyszerelési ismeretekre, precízen és szakszerűen kell ugyanis egymáshoz csatlakoztatni például a töltésvezérlőt és a napelem kábelt, a töltésvezérlő és az akkumulátor közé pedig egy védő biztosítékot kell bekötni.
6. Ellenőrzés és üzembehelyezés
Végül szükséges az egész rendszert még egyszer átvizsgálni, hogy minden csatlakozás kellően feszes-e és a bekötések mindenben megfelelnek-e a bekötési rajzban foglaltaknak, valamint rendben vannak-e a rögzítsek.
Kérj profi segítséget!
Mint láthattad, a lakókocsi napelem bekötése nem lehetetlen feladat annak, akinek van némi affinitása a villanyszereléshez. Ugyanakkor a napelem egy elektromos rendszer, ráadásul nem is olcsó berendezés, ezért ha kicsit is bizonytalan lennél a telepítés terén, érdemes profikra bízni a dolgot.
Lakossági napelem rendszer esetén válaszd az ST Solart, mi mindenben a segítségedre leszünk: a tervezésben, a megfelelő típusú és méretezésű rendszer kiválasztásában, és a kivitelezésben is. Ha neked is profi tanácsokra van szükséged, keress minket és lépjünk kapcsolatba még ma!