A napelemes rendszerek amúgy is kiugró népszerűségnek örvendtek az elmúlt években, a közelmúlt energiaválsága pedig még inkább a figyelem középpontjába helyezte a zöld és fenntartható megoldásokat. Egyre többen fedezik fel a napelemekben rejlő lehetőségeket és tanulják meg a technológia alapvető fogalmait, ismerkednek meg nagyvonalakban egy rendszer felépítésével vagy annak alkatrészeivel.
Mostani cikkünkkel ezekhez szeretnénk egy kicsit hozzáadni: röviden összefoglaljuk, amit a napelem inverter működése kapcsán tudni érdemes. A készülék a napelemes rendszer egyik legfontosabb alkotóeleme, a megfelelő teljesítménnyel és kapacitással rendelkező típus kiválasztása pedig alapvetően befolyásolhatja egy háztartás energiahatékonysági törekvéseit. Nézzük is meg a legfontosabbakat, amit az inverterek kapcsán tudni érdemes!
Mit érdemes tudni a napelem inverter működése kapcsán?
A jellemzően a tetőre szerelt napelem panelek feladata, hogy a Nap fényében rejlő sugárzási energiát árammá alakítsák. Amikor süt a nap, a sugarak rávetülnek a félvezető rétegekből álló modulokra. A sugárzás a cellákban található szilíciumban elnyelődik és az ott lévő közvetítő rétegben elektromos teret hoz létre az elektronemissziónak köszönhetően.
Ezek a félvezető rétegek a napsugárzás energiáját elektromos árammá alakítják, amit ebben a formájában egyenáramnak (DC) nevezünk. Ezt az energiát pedig vagy eltárolják egy akkumulátorban a későbbi használatra, vagy közvetlenül a napelem inverterbe küldik. Amikor az energia az inverterbe lép, akkor még mindig egyenáram formátumban van, viszont a háztartás elektromos berendezéseinek váltóáramra (AC) van szüksége. A napelem inverter működése során ezért a beérkező egyenáram kimenetét váltakozó áramra változtatja.
Mi a napelem inverter szerepe?
Az inverter alapvető funkciója tehát, hogy az egyenáramot váltakozó árammá alakítja, ugyanakkor nem elsősorban emiatt nevezik a rendszer agyának. A napelem inverter működése során folyamatosan monitorozza az egyes napelem sorok feszültségét annak érdekében, hogy meghatározza az arra csatlakoztatott modulok maximális teljesítményét. A modern, intelligens készülékek képesek lehetnek felismerni az árnyékolás okozta teljesítménycsökkenést, készenléti módba is válthatnak ilyen esetben, növelve a rendszer hatékonyságát.
Az inverter folyamatosan teljesítményadatokat gyűjt, az így szerzett mutatókat felhasználva igyekszik javítani a hatékonyságot. A legújabb típusok Wi-Fi, Ethernet vagy Bluetooth kommunikációra is képesek, ezeken keresztül hibaüzeneteket, teljesítmény adatokat és diagnosztikai információkat küldhetnek egyenesen a felhasználó okostelefonos alkalmazásra.
A készüléknek ezen felül le kell kapcsolniuk bármilyen elektromos kisülés esetén, amely például egy régebbi, elavult elektromos hálózat esetén alakulhat ki. Egy minőségi napelem inverter működése során képes észlelni ezeket az íveket és lekapcsolni a rendszert, ezáltal óvva minket és elektromos készülékeinket egyaránt.
Milyen típusai vannak?
A napelem invertereket több szempont szerint is csoportosíthatjuk: ilyen például a hálózatra visszatápláló, valamint szigetüzemű típus attól függően, hogy közvetlenül a napelem modulokból vagy az akkumulátorból érkező egyenáramot alakítja váltóárammá. Fázisszám szerint beszélhetünk egyfázisú és háromfázisú típusokról: a fogyasztói csatlakozás dönti el, hogy adott esetben melyik jelenti az optimális megoldást.
Az egyik legelterjedtebb típus a központi, avagy a string inverter, ahol a modulok sorokban vannak összekapcsolva. Ugyanakkor a sorba kapcsolás miatt a rendszer egészét befolyásolhatja egyetlen árnyékos napelem, amely képes lehet az egész szál hatékonyságát csökkenteni.
Léteznek az úgynevezett teljesítményoptimalizátorok is, amelyeket valamennyi panel hátoldalára felszerelnek, képesek az egyes modulok szabályozására és hatékonyságuk növelésére. Így kiküszöbölhetők az árnyékolás okozta problémák is, hiszen csak a leárnyékolt rész hatásfoka csökken, ez viszont az egész rendszer teljesítményét nem befolyásolja.
A mikroinverterek szintén egyenként vannak a modulokhoz csatlakoztatva, és azonnal, helyben alakítják át a DC-t AC-re, amely szintén minimalizálja az árnyékolásból adódó teljesítményvesztést. A hibrid inverter kombinálja a napelem és napkollektor működését és mind a villamos-, mind a hőenergiát képes előállítani. A centrál inverterek pedig hatalmas teljesítményre képesek, ezeket általában napelem farmokban és ipari létesítményekben alkalmazzák.
Válaszd a minőséget és a megbízhatóságot!
A napelem inverterek számos típusa közül választhatunk tehát attól függően, hogy milyen rendszerre van szükségünk. Fontos átgondolt döntést hozni, a hatékonyságot és a költségeket egyaránt szem előtt tartva. Ha neked is hasonló segítségre van szükséged, te is tégy így: válaszd az ST Solart, vedd le a válladról a tervezés és kivitelezés minden terhét, miközben első kézből kaphatod a legjobb tippeket egy megbízható, hatékony és megfizethető rendszer kiépítéséhez. Keress minket elérhetőségeinken, lépjünk kapcsolatban még ma!