A napelemek napjainkban nemcsak a szakmai körökben, hanem a magénbeszélgetésekben is egyre többször szolgáltatnak beszédtémát – mára ráadásul szinte biztosan mindenkinek van legalább egy ismerőse, aki már váltott a zöld energiára és fotelben ülve szemlélhette az elmúlt időszak energiaválságát, miközben otthoni rendszere ingyenesen termelte a zöld energiát. Ehhez kívánunk most mi is egy kis muníciót adni, ha szeretnél egy kicsit magabiztosabban mozogni a napelemek világában: mostani bejegyzésünkben bemutatjuk a napelemes rendszer egyik kevésbé ismert, de mégis alapvető fontosságú alkatrészét, a napelem csatlakozót. Nézzük is meg a legfontosabbakat, amelyeket a téma kapcsán tudni érdemes!
Mi az a napelem csatlakozó?
A napelem csatlakozó rendeltetése, hogy biztonságos elektromos kapcsolatot hozzon létre a napelem rendszer egyes elemei, például a panelek, az akkumulátor, az inverter vagy a töltésvezérlő között. Minőségük kifejezetten fontos az egész rendszer megbízhatósága és hatékonysága szempontjából, hiszen stabil energiaátvitelt biztosítva képesek minimalizálni az áramveszteséget. Ehhez fontos, hogy megfelelő IP védelemmel rendelkezzenek, képesek legyenek ellenállni a zord időjárási körülményeknek, az UV sugárzásnak és minden olyan külső behatásnak, amely sérülést okozhatna a napelemes rendszerben.
A napelem csatlakozóknak többféle típusa is létezik, mégis, még a szakmai körökben is a legtöbben ezek közül az MC4 modellel találkoznak legtöbbször pályafutásuk során. Ez a típus tekinthető ugyanis az ipari szabványnak, jelentése pedig „Multi-Contact, 4 mm” rövidítéséből alkotott mozaikszó, ahol a 4-es a csatlakozó érintkezőcsapjának 4 mm-es átmérőjére utal.
Milyen napelem csatlakozó típusok vannak?
Nézzük is akkor röviden a legfontosabb, elérhető napelem csatlakozó típusokat!
MC4 napelem csatlakozó
Az MC4 tekinthető tehát a jelenlegi iparági szabványnak: ez a típus képes megbízható és biztonságos kapcsolatot teremteni a napelemes rendszer összetevői között. Egy kifejezetten egyszerű reteszelő mechanizmussal rendelkeznek, amelynek köszönhetően könnyen és biztonságosan csatlakoztatható, csökkentve a véletlen lekapcsolások kockázatát, a rövidzárlat, a szikrázás vagy a elektromos ív kialakulásának veszélyét.
MC3 napelem csatlakozó
Ahogy arra az elnevezéséből is következtetni lehet, az MC3 a széria régebbi generációját jelenti. Korábban hosszú ideig látta el feladatát, ugyanakkor mai szemmel nézve elavultabb technológiának számít, kevésbé biztonságos, hajlamosabb a korrózióra és az elkopásra, mint a helyébe lépő MC4 modell.
T4 napelem csatlakozó
A T4 csatlakozó a napelem csatlakozók egy másik termékcsaládját jelenti, amelyet az Amphenol Industrial Solar Technologies vállalat fejlesztett ki. Alapvetően az MC4 konkurenciájának tervezték, és bizonyos szempontokból képes is azt felülmúlni. Kifejezetten egyszerűen, akár szerszám nélkül is felszerelhető, gyors és könnyű telepítést biztosítva. Áramellátó kapacitása pedig még az MC4-et is túlszárnyalja, ugyanakkor a napelemes piacon történő tömeges elterjedésére még talán várni kell.
Radox napelem csatlakozó
A Radox napelem csatlakozó a HUBER+SUHNER gyártmánya, a termék magas minőségű berillium rézből készül. Strapabíró, ellenáll a mechanikai behatásoknak, az UV sugárzásnak és a különböző időjárási körülményeknek egyaránt. A gyártás során alkalmazott préselési technikának köszönhetően megbízható és biztonságos típusnak számít.
TYCO SolarLok napelem csatlakozó
A Tyco Solarlok napelem csatlakozó a TE Connectivity, korábbi nevén a Tyco Electronics terméke. Szintén megbízható reteszelő mechanizmussal rendelkezik a kívánt biztonság elérése érdekében, anyaghasználata magas színvonalú, kialakítása tartós. Mégis, kevésbé népszerű szereplője a napelemes piacnak, ugyanis sok napelem panellel akadhatnak kompatibilitásbeli problémák, nem minden típusú alkatrészhez csatlakoztatható.
Mi a különbség az egyes napelem csatlakozók között?
Abban megegyeznek a piacon elérhető napelem csatlakozók, hogy valamennyi típus a lehető legmagasabb szintű üzembiztonságra törekszik, így megbízhatósági szempontból nehéz lenne közöttük különbségeket tenni. Sokkal nagyobb szerep jut a praktikusságnak, a kompatibilitásnak, a szabványosítottságnak vagy a szerelés és telepítés egyszerűségének.
Ugyanakkor minden esetben az egyéni igényeknek és helyzeteknek leginkább megfelelő megoldást kell megtalálni: az egyes típusok között pedig különbségek lehetnek az IP védelemben, a névleges áramerősségben vagy a maximális feszültségben.
Bízd profikra a napelem csatlakoztatását!
Bár különböző napelem csatlakoztatók léteznek, napjainkban a legnagyobb valószínűséggel az ipari szabványnak tekinthető MC4 lesz a befutó. Ettől függetlenül sohasem árt ismerni a piaci lehetőségeket és technológiákat, hogy minden esetben az adott igénynek leginkább megfelelő megoldásra essen a választás.
Ha te is egy napelemes rendszer kiépítését tervezed, esetleg meglévő kiserőművedet bővítenéd vagy éppen céged számára keresed az ideális megoldást a fenntartható és zöld működéshez, az ST Solar munkatársai mindenben segítségedre lesznek! Nemcsak a csatlakozók szakszerű felhelyezését vagy a kábelek biztonságos csatlakoztatását végezzük el, szakmai tapasztalatunkra a napelemes rendszered tervezésében ugyanúgy számíthatsz, mint a kivitelezésben és az üzembe helyezésben. Keress minket, lépjünk kapcsolatban még ma!