A napelemek elterjedésével egyre többen választják ezt a megújuló energiaforrást otthonaik energiaellátására. A napelemek lehetővé teszik, hogy saját áramot termeljünk, de ha a közüzemi hálózatra is csatlakozunk, akkor figyelemmel kell kísérnünk az onnan vételezett és a visszatáplált energia mennyiségét is. Ehhez külön mérőóra szükséges, és az elszámolás kétféle módon történhet: szaldó vagy bruttó elszámolással. Lássuk, mit jelentenek ezek az elszámolási módok, és hogyan változnak a napelem betáplálás szabályai 2024-től.
A napelem betáplálás szaldó elszámolása
A szaldó elszámolás az áram vételezésének és a hálózatba történő visszatáplálásának különbségét jelenti, amelyet egy mérőóra segítségével mérünk. A szaldó olasz eredetű szó, amely a számla kiegyenlítését jelenti. A napelem betáplálás esetében a szaldó elszámolás két fajta lehet: éves vagy havi. Lássuk hát mi is a különbség!
A napelem betáplálás éves szaldó elszámolása
Az éves szaldó elszámolás során évente egyszer számoljuk össze, hogy mennyi áramot vételeztünk a közüzemi hálózatból és mennyit tápláltunk oda vissza. Ezt a különbözetet az év végén rendezzük az áramszolgáltatóval. Amennyiben több áramot termeltünk, mint amennyit fogyasztottunk, a szolgáltató fizet nekünk, ha pedig többet fogyasztottunk, mint termeltünk, nekünk kell fizetni.
Ez a rendszer a fogyasztók számára előnyös, mivel lehetővé teszi, hogy a nyári hónapokban megtermelt többletenergiát a hálózatba betáplálva „tároljuk,” és azt a téli hónapokban vagy a termelésre nem túl előnyös időszakokban használjuk fel. Az áramszolgáltató számára viszont hátrányosabb, mivel az egész év során rendelkezésre bocsátja a hálózatot, de annak karbantartási költségeit neki kell állnia.
A napelem betáplálás havi szaldó elszámolása
A havi szaldó elszámolás célja, hogy a vételezés és visszatáplálás közötti különbözetet havonta rendezze. Ez azt jelenti, hogy havonta fizetünk az áramszolgáltatónak az általunk vételezett áramért, illetve kapunk némi pénzt, ha többletáramot tápláltunk vissza a közüzemi hálózatba.
Ez a rendszer a fogyasztók számára kedvezőtlenebb, mivel nem tudják ingyen átvinni az áramot az őszi vagy téli hónapokra. Azonban előnye, hogy a nyári hónapokban megtermelt többletenergiáért azonnal pénzt kapnak.
A napelem betáplálás bruttó elszámolása
A napelem betáplálás bruttó elszámolása a szaldó elszámolás alternatívája, amely 2024-től kerül bevezetésre. Lényege, hogy a hálózatba betáplált és a hálózatból vételezett energia árát a szolgáltató külön-külön számolja el.
Kire nem vonatkozik a napelem betáplálás bruttó elszámolása?
Azok a fogyasztók, akik 2023. szeptember 7-ig jelezték napelem-telepítési szándékukat, és 2026. január 1-ig beüzemelik a rendszert, még az éves szaldó elszámolásba tartoznak, és az üzembe helyezéstől számított 10 évig így is maradnak. Azok, akik eddig havi szaldó elszámolásban voltak, szintén maradhatnak ennél a rendszernél.
A napelem betáplálás bruttó elszámolásának gyakorlata
A napelem betáplálás elszámolása esetében az energia árát az ellátó külön-külön számolja el. A szolgáltató 5 forintot fizet kilowattóránként a betáplált energiáért, míg a fogyasztó drágábban vásárolja az áramot a szolgáltatótól. Ezzel a rendszerrel tehát nem lehet kiegyenlíteni a vételezett és visszatáplált energiát, még rövidtávon sem.
A napelem betáplálás ellenőrzéséhez szükséges egy külön erre a célra rendszeresített mérőóra, amely méri a vételezett és visszatáplált áram mennyiségét. A szolgáltató minden hónapban tájékoztatást küld a fogyasztónak a visszatáplált energia után járó összeg és a vételezett energia költségeiről, amely tartalmazza az ÁFÁ-t és a rendszerhasználati díjat is.
A napelem betáplálás szaldó elszámolása 2024-től
A napelem betáplálás szaldó elszámolása továbbra is elérhető lesz azok számára, akik 2023. szeptember 7-e előtt jelezték napelem-telepítési szándékukat és 2026-ig beüzemelik a rendszert. Ők az üzembe helyezéstől számított 10 évig élvezhetik ennek az elszámolási módnak az előnyeit.
Láthatjuk tehát, hogy a kötöttségektől függetlenül számos lehetőség kínálkozik a napelem rendszerünk által megtermelt és betáplált, illetve vételezett elektromos áram elszámolására. Ahogyan a napelemes rendszerek egyre jobban elterjednek, úgy az elszámolás módja és folyamata is várhatóan egyre egyszerűbb és gyorsabb lesz.
Amennyiben napelem rendszer telepítésén gondolkozol, feltétlenül ajánljuk, hogy lépj kapcsolatba az ST Solarral. Cégünk a tanácsadástól kezdve, a tervezésen és kivitelezésen át, a karbantartásig a teljes portfóliót lefedi, így biztos lehetsz benne, hogy mi a teljes folyamat alatt és azután is melletted leszünk.
Ne feledd, a napelem rendszer telepítése nemcsak anyagilag éri meg, hanem hozzájárul egy tisztább jövőhöz is, csökkenti az energiafüggőséget és növeli az energiabiztonságot!