Mikor praktikus a napelemes kocsibeálló?
A napelemes kocsibeálló, azaz carport, nem egyenlő az elektromos töltőállomással. Bár akár tartozhat hozzá az is. Egy napelemes kocsibeállónak azonban a lényege az, hogy a nyitott autóbeálló tetejét használjuk a napelem modulok elhelyezésére. A carport egy felől védelmet biztosít az autónak, avagy autóknak, másfelől áramot is termel közben. Ezzel a kiegészítéssel nem csupán egy kocsibeállóval lesz gazdagabb a telked, hanem egy befektetéssel is, így maga a napelemes kocsibeálló sem csupán egy szükséges kiadás, hanem egy olyan összeg, ami fokozatosan megtérül. Emellett sok esetben azért is mérlegeljük megrendelőinkkel a carport lehetőségét, mert az épületnek nem megfelelő a tájolása, vagy a tetőn egyszerűen nincs elég hely a napelem moduloknak, esetleg jelentősebb kiadás és tetőerősítés nélkül nem volna megoldható a rögzítésük. Ezekben az esetekben egy carport praktikus megoldást jelent.
Emellett a kocsibeálló kialakítását kevesebb előírás és szabály köti, mint egy ház kialakítását – újépítésű beruházásoknál ez is könnyebbséget jelenthet. Ha pedig a ház esztétikai megjelenése miatt aggódsz, vagy nem a teljes háztartásod energiaigényét, csak az elektromos autó töltését szeretnéd fedezni, akkor is érdemes elgondolkodni egy napelemes kocsibeálló kialakításán.
Mik a napelemes kocsibeálló előnyei?
Összességében a carport rendkívül hatékony energiatermelő tud lenni, mivel a tetők dőlésszögét az ideális napenergia termelésnek megfelelően igazíthatjuk, és eleve úgy alakítjuk ki, hogy maximálisan kihasználhassuk a teret. Emellett ez kimondottan környezettudatos és gazdaságos helykihasználás, amit bátran hasznosíthatsz egy elektromos jármű töltőállomásaként, illetve a háztartás energiatermelésének kiváltására.
- Védi az autót
A napelemes kocsibeálló természetesen minden olyan funkciót ellát, amit egy klasszikus kocsibeálló is tenne. Védi autódat a jégeső okozta károktól, az UV behatásoktól, a kocsi nem lesz olyan könnyen saras, poros és koszos, nem hullik rá a falevél és hó. Ugyanakkor te is védve maradsz a ki-be szálláskor, megfelelő elhelyezéssel a házból is védve jutsz el az autóig, és akár nehéz csomagokkal sem kell az esőben sietni.
- Energiát termel
A carport tetőfelülete energiatermelésre is szolgál. Ebben az esetben nem arról van szó, hogy – mint egy ház tetőszerkezete esetében – zsindelyre, vagy korcolt lemezre készítünk tartóelemeket, és ezek segítségével rögzítjük megadott tájolások valamelyikén a napelem modulokat. A kocsibeálló teljes tetőfelülete “napelemből készül”, jobban mondva a teljes felületet napelem modulok fedik. A rögzítés és a vezetékek is rejtve maradnak, így egy egységes, letisztult látványt kapsz eredményül.
- Befektetés
Szemben a klasszikus fedett kocsibeállókkal, egy napelemes kocsibeálló nem csupán szükséges kiadás, hanem hosszútávú befektetés is. A megtermelt energiának hála a carport fokozatosan visszahozza az árát, de kimondottan igaz lehet ez, ha elektromos autót használunk. Egy napelem rendszer akár 35-40 évig üzemel, így a megvásárolt villanyautót akár 3-4 évtizedig is megújuló energia segítségével töltheted a saját otthonodban.
- Kiváló alternatíva a ház tetőszerkezete mellett
Számos olyan helyzettel találkoztunk már, ahol a telepítés helyszínén álló ingatlan nem alkalmas arra, hogy napelemet szereljünk rá. Lehet, hogy a tetőnek annyira kedvezőtlen a tájolása, hogy csak 50 év alatt hozná vissza az árát. Az is elképzelhető, hogy adott állapotában nem bírná a napelem modulok súlyterhelését, és a megerősítése túl nagy kiadást jelentene a megrendelőnek. Az ilyen helyzetekben érdemes a napelemes kocsibeálló lehetőségét megfontolni.
Hogyan készül nálunk egy napelemes kocsibeálló?
Klasszikus esetben a napelem modulokat a tető típusának megfelelő tartószerkezettel rögzítjük. A napelemes kocsibeálló esetében azonban speciális vízzáró profilt használunk, ami egyszerre vízszigetel, és küszöböli ki a hőtágulás hatásait is. Igényelhetsz fényzáró, avagy fényáteresztő tetőt is. Utóbbi esetben speciális napelem panelekre lesz szükség, illetve figyelembe kell vennünk a lehetőség felmérésekor azt is, hogy a carport mögött van-e olyan helység, amelynek megvilágításra van szüksége.
Eltérést jelent a klasszikus napelem telepítéstől az is, hogy maguk a napelem modulok mondhatni építőelemként funkcionálnak, ezért kiemelt szempontunk, hogy a vezetékeket esztétikusan elrejtsük, és lehetőleg láthatatlanul vezessük el. A napelemes kocsibeálló modulok minden vezetékét egyetlen gerinc kábelcsatornába vezetjük, és veled egyeztetve határozzuk meg, hol és milyen módon vezessük tovább az inverterig.
Maga a kocsibeálló váza készülhet fából, vagy fémből is, hogy a lehető leginkább illeszkedjen a te elképzeléseidhez, és a környezetébe is. Engedély nélkül jelenleg legfeljebb 2 férőhelyes, magáncélra használt napelemes kocsibeálló építhető.
Magánszemélyként miben nyújt neked segítséget a napelemes kocsibeálló?
Ami előnyre számíthatsz egy klasszikus fedett kocsibeálló kapcsán, arra egy napelemes kocsibeálló segítségével ugyanúgy számíthatsz. A carport azonban emellett befektetést is jelent, egy olyan környezettudatos kiadást, ami fokozatosan visszahozza az árát, és segít függetlenedned az energiaszolgáltatótól. Most ráadásul még szaldós elszámolásos szerződéssel csatlakoztathatod szolár rendszeredet a területi energiaszolgáltató rendszerébe, amely sokkal kedvezőbb feltételeket jelent, mint a nem sokára bevezetésre kerülő bruttós elszámolás. Ha szeretnéd felmérni, mennyi energiát tudnál termelni, és mekkora kiadást jelentene egy napelemes kocsibeálló kiépítése, szívesen segítünk! Keress minket bátran!