Egy fotovoltaikus rendszer kiépítése során a szakszerű kivitelezés mellett a pontos tervezés sem elhanyagolható, hogy végeredményben olyan teljesítmény kerüljön kiépítésre, amely pontosan fedezi a háztartás áramszükségletét. Ugyanakkor előfordulhat, hogy később merül fel a már meglévő napelem rendszer bővítése. Különböző okai lehetnek ennek, a háztartás plusz fővel bővülése vagy egy újabb nagyfogyasztó beüzemelése esetén szintén több energiára lesz szükség a megnövekedett igények kiszolgálásához.
A meglévő napelem rendszer bővítése a legtöbb esetben gond nélkül megoldható, azonban vannak olyan feltételek, amelyek fennállása szükséges ahhoz, hogy a teljesítmény növelése kivitelezhető legyen. Mostani bejegyzésünkben megnézzük az előttünk álló lehetőségeket, a bővítés feltételeit, szempontjait, valamint mindent, amit a téma kapcsán tudni érdemes!
Mikor lehet szükséges a meglévő napelem rendszer bővítése?
Ideális esetben a fotovoltaikus rendszer éppen annyi áramot termel meg éves szinten, amennyit a háztartás felhasznál. Ennél többet nincs értelme előállítani, ugyanis hiába vásárolja meg az áramszolgáltató, ő körülbelül csak a harmadát fizeti meg annak, mint amennyit nekünk kellene ugyanannyi áramért. Ha pedig alulméretezzük a rendszert, akkor továbbra is rá leszünk utalva a szolgáltatóra még akkor is, ha a napelemnek köszönhetően ilyen esetben is jelentősen csökkenthetünk rezsikiadásainkon.
Ugyanakkor utólag is bármikor felmerülhet a már meglévő napelem rendszer bővítése. Ha további személyekkel bővül a háztartás, akkor az ő energiafelhasználásuk értelemszerűen növelni fogja az összfogyasztást is. Hasonló eredményre vezet, ha újabb nagyfogyasztót csatlakoztatunk az elektromos hálózatra: egy légkondicionáló berendezés vagy elektromos fűtés működése szintén nagyobb hálózati kapacitást követel.
Gyakori eset, amikor nagyobb teljesítményűre cseréljük meglévő háztartási berendezéseinket, például nagyobb tévét vagy hűtőszekrényt vásárolunk. Ezeknek a modernebb berendezéseknek a fogyasztása is magasabb, amelyek szintén növelik a háztartás áramigényét, így idővel az egykoron megfelelően méretezett rendszerünket is kinőhetjük.
Milyen feltételei vannak a meglévő napelem rendszer bővítésének?
Ha a háztartás fogyasztása növekedni kezd, elképzelhető, hogy a meglévő rendszer teljesítménye már nem képes kiszolgálni a megemelkedett igényeket. A rendszer teljesítménye összefüggésben áll egyfelől a napelem panelek számával, hiszen több panel több áramot termel.
Így egyik fontos feltétele a meglévő napelem rendszer bővítésének, hogy lehetséges legyen további modulok telepítése: álljon rendelkezésre erre alkalmas, megfelelő tájolással rendelkező, elegendő tetőfelület a további panelok felszereléséhez, azok minden helyigényével, például a tartószerkezet rögzítéséhez szükséges szabad hellyel együtt.
Figyelemmel kell lenni a háztartás elektromos hálózatának a teljesítményére is, adott esetben szükséges lehet ennek bővítése is. A folyamatot az ELMŰ-nél kell kezdeményezni és a munkálatokat is kizárólag az általuk nyilvántartásba vett, úgynevezett regisztrált villanyszerelő végezheti el.
A harmadik szempont, amit szinte mindig vizsgálni kell, az inverter és annak teljesítménye. Az inverter a rendszer szíve, ez alakítja át a panelek által generált egyenáramot a háztartási felhasználásra alkalmas normál váltóárammá. Általánosságban elmondható, hogy a piacon elérhető legtöbb típus 20%-al bővíthető, ami annyit jelent, hogy például egy 5 kW teljesítményű modell akár 6 kWp teljesítményű rendszerre is bővíthető.
Mikor szükséges az inverter cseréje?
Sok esetben már az első munkálatokkor számolnak azzal a szakemberek, hogy idővel szükséges lehet a meglévő napelem rendszer bővítése, így ezzel is kalkulálva határozzák meg a szükséges teljesítményt és építik ki a rendszert. Ez bizonyos határig működőképes megoldás lehet, főleg, ha figyelembe vesszük az adott inverter bővíthetőségét is (ami bizonyos típusok esetében akár + 35 / + 55% is lehet). Azonban elképzelhető, hogy olyan mértékben nő meg a háztartás fogyasztása, hogy ahhoz az inverter kapacitásai még bővítés útján sem lennének elegendők.
Ilyenkor alapvetően két út áll előttünk. Kiegészíthetjük a már meglévő rendszerünket egy újabb inverterrel olyan módon, hogy azt a másik fázisra csatlakoztatjuk. Sok esetben ugyanakkor célszerűbb értékesíteni a már meglévő berendezést és egy újabb, nagyobb teljesítményű modellbe beruházni, már csak a gyártói garancia miatt is. Emellett fontos tisztában lenni az inverter fázisszámával is, annak kimenő névleges teljesítménye nem haladhatja meg a rendelkezésre álló bejövő maximális teljesítményt.
Szintén egyedi helyzetet eredményezhet, ha polikristályos panelekből álló rendszert bővítenénk monokristályos panelekkel – egy profi, szakértő csapat azonban a legtöbb esetben képes lehet megtalálni az igényeidnek megfelelő megoldást. Ha te is a meglévő napelem rendszer bővítését tervezed vagy újonnan vágnál bele egy ilyen beruházásba, esetleg más módon lenne szükséged szakszerű segítségre, keress minket bátran, lépj velünk kapcsolatba és mi mindenben állunk rendelkezésedre!