A fotovoltaikus technológia folyamatos fejlődésének hála, napjainkban már egy lakóautó napelem rendszer sem valamilyen úri hóbortnak tekinthető, hanem reális alternatívája a nyaralások és utazások kényelmesebbé tételének.
A berendezés egy hozzáértő számára egyszerűen és gyorsan telepíthető, szinte pillanatok alatt üzembe helyezhető, használatához ráadásul semmilyen engedélyre nincs szükség. A lakókocsi napelemmel pedig látványosan nőhet a nyaralás komfortfokozata, hiszen szinte végtelen mennyiségben juthatsz egy megbízható, zöld energiaforráshoz. A rendszer által termelt áramról üzemeltetheted elektronikai és háztartási készülékeidet, vizet melegíthetsz, világíthatsz vagy laptopot és telefont tölthetsz.
Az ST Solar következő cikkében összefoglaltuk Neked a legfontosabb tudnivalókat a témában!
Lakókocsi napelem, a környezet barátja nyaralások során
A lakókocsi napelem rendszerrel a környezettudatosság mellet az elektromosságról sem kell lemondanod akkor sem, ha több napot töltesz távol a közműhálózattól. Ráadásul egyszeri befektetéssel hosszú évekre, akár évtizedekre is megoldhatod áramellátásod.
Egy sátorozásnak, egy kempingezésnek vagy történetesen egy lakóautózásnak nemcsak az alacsonyabb költségek jelentik előnyét más megoldásokkal szemben, hanem a nagyobb szabadság, a mobilitás és a rugalmasság is. Ugyanakkor, ha ilyen megoldáson gondolkozol, a felsorolt előnyök fejében– áramforrás híján – sokszor kompromisszumokat kell kötnöd, például közös töltőpontokat vagy zuhanyzókat kell használnod.
A hagyományos megoldásnak számító gázpalack vagy egy generátor fosszilis tüzelőanyagokat égetnek el működésük során, ezzel a környezet mellett a pénztárcádat is terhelve, hiszen minden ilyen készüléket rendszeresen után is kell tölteni.
Hogyan épül fel egy lakóautó napelem rendszer?
Ha az eddigiek felkeltették az érdeklődésedet és te is elgondolkodtál egy saját lakóautó napelem rendszer kapcsán, akkor első lépésként érdemes végiggondolni energiahasználati szokásaidat. Hány darab és milyen teljesítményű berendezést szeretnél üzemeltetni, mennyi időt használnád ezeket egy átlagos napon, merre vezetne az utad, hogy tudd, mennyi napsütéses órára számíthatsz az adott térségben. Ha pontosan felmérted igényeidet, akkor olyan rendszert választhatsz magadnak, amely képes biztosítani az elvárt komfortfokozatot.
Nézzük is meg, mire lesz ehhez szükséged!
Napelem lakóautóra: a napelem panel mérete
A napelem panel az, ami a napsugárzást villamosenergiává alakítja, így egy lakóautó napelem rendszernek is elengedhetetlen alkatrésze. A telepítés szempontjából fontos, hogy mekkora a rendelkezésre álló felület a lakókocsi tetején, hiszen itt kerülnek elhelyezésre a panelok – amennyiben van elegendő szabad hely, akár egy standard méretű, szabványos napelem tábla is kerülhet a lakóautóra.
Rögzítő elemek, vezetékek
A modulokat olyan módon kell a lakóautó tetején rögzíteni, hogy a nagyobb sebesség vagy az erősebb szél ellenére is a helyén maradjon. Erre a célra léteznek speciális, kifejezetten lakókocsikra tervezett elemek, amelyek nemcsak stabilan tartják a modulokat, hanem képesek csökkenteni a szélterhelés okozta ellenállást is.
Inverter
Mint minden fotovoltaikus rendszernek, a napelem lakókocsinak is az inverter a szíve, amely a panelok által termelt egyenáramot váltakozó árammá alakítja. A lakókocsis napelem rendszerek esetében fontos különbséget tenni a két alapvető típus között.
- Módosított szinusz inverterrel csak bizonyos, erre alkalmas berendezések üzemelhetnek biztonságosan, ugyanis ez a megoldás melegítheti a motor tekercselését, ami akár annak meghibásodásához is vezethet.
- Tiszta szinusz inverter kimenete ezzel szemben olyan, mint a fali konnektoroké, így ezekről bármilyen fogyasztó üzemeltethető.
Töltésvezérlő
A töltésvezérlő szabályozza a modulok által termelt áram áramlását a napelemekből az akkumulátorba. Az ugyanis magas kimeneti feszültsége miatt nem lenne alkalmas közvetlenül az akkumulátor töltésére, könnyen annak meghibásodását eredményezhetné. A töltésvezérlő szabályozza a töltési folyamatokat, megakadályozva az akkumulátor túl- és alultöltését.
Kábelezés
A rendszer elengedhetetlen elemei a solar kábelek, hiszen a napelemet a töltésvezérlővel, valamint a töltésvezérlőt az akkumulátorral is össze kell kötni. Ezek a vezetékek esztétikusan elrejthetők a lakóautó belsejében egy kábelcsatornában, így azok nem lesznek szem előtt a telepítést követően.
Lakóautó napelem rendszerek összefoglalva
A lakóautó napelem rendszer egy környezetkímélő választás, ha sikerül a megfelelő teljesítményű típust választanod, hosszú időre találhatsz egy gazdaságos megoldást nyaralásaid kényelmesebbé tételéhez. A berendezés működése csendes, megbízható és környezetbarát, ráadásul mindösszesen napsütésre van szükséged ahhoz, hogy kiapadhatatlan energiaforrásra lelj. Ebből pedig biztosíthatod a világításra, vízmelegítésre, zenehallgatásra, mobiltelefonok töltésére vagy éppen TV nézésre szükséges energiát.
És mi a helyzet a lakossági napelem rendszerekkel?
Természetesen a nyaralás alatt a lakások és családi házak energiafogyasztásának a fedezése is egy jelentős kérdés. Ilyenkor viszont egészen más feltételeket és szempontokat kell figyelembe venni a helyszíni felmérés alatt.
Ha lakossági rendszer telepítését tervezed, és szükséged lenne néhány hasznos tippre, esetleg az elérhető napelem panel és napelem inverter márkák és típusok kapcsán jönne jól az iránymutatás, akkor ebben is tudunk Neked segíteni.
Ha pedig már fix elképzelésed van napelemes rendszereddel kapcsolatban, esetleg meg is vásároltad már a kiválasztott modellt és a telepítésben jönne jól szakértelem, akkor is keresd bátran az ST Solar munkatársait!
Kollégáinkkal mindenben segítségedre leszünk, a helyszíni felmérést pedig ingyenesen elvégezzük Neked.