A napelem rendszer hatásfok miben nyilvánul meg?
Ha már napelemet telepítesz, természetszerű, hogy minél nagyobb hatékonyságot szeretnél elérni. Ez a hatékonyság számos tényezőből áll össze, amiket két nagyobb csoportra bonthatunk: a napelem rendszer hatásfok, amit a különféle elemek birtokolnak, illetve a külső befolyásoló tényezők negatív vagy pozitív hatásai. Ez utóbbiak közül a legjelentősebb a napelem tájolás hatásfok, melyet a helyszín felmérésekor határozunk meg, hogy a legideálisabb tájolással telepíthessük majd a napelemed.
Hogyan mérhető a napelem rendszer hatásfok?
Egy-egy napelem panel hatásfoka azt jelenti, hogy az adott eszköz mekkora hatékonysággal hasznosítja a napsütést, milyen százalékban alakítja át azt elektromos árammá. Ezt a gyártók természetesen szabványok alapján, megadott paraméterek szerint mérik, így lesz minden napelem rendszer hatásfok összehasonlítható. A gyártók 1000 watt/m2 a panel felületére merőleges besugárzással 25 Celsius-fok hőmérsékleten mérnek, ez a mérési eredmény kerül feltüntetésre az eszközön. Hiába ez az ideális állapot a napelem modulok működése szempontjából, a valóságban ez ritkán valósul meg, és a napsütéses órák legtöbbje kevésbé kedvező körülmények közt telik. A napelem tájolás hatásfok is befolyásolja az eredményt, de számos éghajlati tényező, földrajzi fekvés, és az évszak is hozzátesz.
A gyárilag feltüntetetthez képest tehát a gyakorlatban valamivel alacsonyabb hatásfokra érdemes számítani a mindennapi működésben, és az is teljesen természetes folyamat, hogy az évtizedes használat során a hatékonyság fokozatosan csökkenni kezd.
Mennyire befolyásoló a napelem tájolás hatásfok szempontból?
Fontos megkülönböztetni a tájolást és a dőlésszöget. Az, hogy a napsugarak, milyen szögben érkeznek be, változik nem csupán a napszaknak, de az évszaknak, sőt égövnek megfelelően is. Magyarország területe az északi mérsékelt övbe esik, így az ideálisnak tekintett dőlésszög általánosságban véve 35%, ami persze konkrét helyszínenként azért finomodhat.
A tájolás ezzel szemben azt jelenti, hogy milyen égtáj felé “nézzen” az adott modul. Ez különösen fontos, a napelem tájolás hatásfok befolyásoló hatása sokkal jelentősebb a dőlésszögnél. Egy Északi tájolás olyan kis kihasználtságoteredményezne, amely évtizedekkel elnyújtaná a napelem megtérülését. Az ideális hazánkban a déli tájolás, mivel ilyenkor süti a nap leghosszabb ideig a napelempanelt, ezért ilyenkor a legmagasabb egy napelem modul hozama. Azonban ettől a tájolástól 45%-ban még szabadon eltérhetünk akár keleti, akár nyugati irányba, ez legfeljebb 5-10%-os veszteséget jelent majd. Erre a játéktérre sok tetőszerkezet esetében szükség is van, és éppen ezért a keleti és nyugati fekvésű tetőkre is tervezünk napelem paneleket.
A napelem tájolás hatásfok árnyékhatások mellett
A mindennapi használat során a napelem rendszer hatásfok leginkább árnyékhatások miatt csökken. Ezért már a tervezéskor úgy javaslunk helyet, hogy a lehető legkevesebb ideig legyenek árnyékban a modulok. Odafigyelünk a szomszédos ház tetőszerkezetére, a fák lombkoronájára, villanyoszlopokra is, akkor is, ha csak egyetlen panelt árnyékolnak le a nap bármely szakában.
Hogyan növelhető a napelem rendszer hatásfok?
- Árnyékhatás kiküszöbölése
Jó, ha tudod, hogy a napelem modulokat alapesetben úgy kötik össze, mint a régi karácsonyfa égőket. Gyerekkorodból talán fel tudod idézni, ahogy sorra tekeritek egymás után beljebb a kis izzókat, hogy kiderüljön, melyik is ment ki? Amint meglett a kilazult izzó, és szorosabbra tekertétek, ismét világított az egész. Nos, a modulok is hasonlóan viselkednek: ha az egyiket árnyékhatás éri, mindegyiknek csökken a teljesítménye. Ennek a jelenségnek a kiküszöbölésére fejlesztették ki az optimalizáló egységeket. Ezekből szerelhetünk egyet minden modulhoz külön-külön, ha így volt a legideálisabb a modulokat telepíteni. Ezek az egységek lehetővé teszik, hogy egymástól elkülönítve kezelje a rendszer a modulokat, mindegyik optimalizálóval szerelt modulból kihozza a maximumot. Ez azt jelenti, hogy a teljes napelem rendszer hatásfok nem csökken egyetlen modul árnyékoltságától, csupán az a modul, vagy azok a modulok, amik az érintett optimalizáló egységhez tartoznak. Ez a rendkívül praktikus eszköz akár 5-25%-os hatásfok javulást is eredményezhet olyan helyen, ahol máskülönben nem küszöbölhetjük ki az árnyékhatást.
- Modulok tisztántartása
A napelem panelek működését természetesen az is befolyásolja, ha koszosak, vagy megült rajtuk a hó. Az egyértelmű, hogy a napelem rendszer hatásfok tiszta napelem modulok esetében a legnagyobb, ám fontos megemlíteni, hogy a napelemeket úgy fejlesztették ki, hogy csupán minimális tisztítást igényeljenek. A tető dőlésének köszönhetően a hó legfeljebb pár nap alatt leolvad róla, és a rendszeres esőzés is pont megfelelő, hogy a természetes port és koszt lemossa a panelekről. Olyan területeken azonban, ahol gyakori a hosszabb, szárazabb idő, vagy ha a közelben gyakoribb a por – földutak mentén, szántóföldek közelében – érdemes lehet néha letakarítani a paneleket. Ugyanígy nehézséget okozhat a nem elegendő eső. Egy hosszabb szárazabb idő után a lerakódott koszt egy kevéske eső nem mossa le, csak sáros réteget képez. Az efféle koszréteg nem csak azért káros, mert a legideálisabb napelem rendszer hatásfok nem tud megvalósulni, de szerencsétlen esetben akár túlmelegedést is okozhat. A legtöbb esetben a paneleket évente egyszer bőven elegendő megtisztítani, ezt érdemes a szezon elejére időzíteni tavasz táján. Arra azonban ügyelj, hogy a napelem tisztításnak szigorú szabályai vannak. Mindenképp tájékozódj, mielőtt nekiállsz, nehogy magadban, vagy akár a napelem modulokban kárt tegyél. Ha pedig másra szeretnéd bízni, alkalmazhatsz napelem tisztító vállalkozókat is.
Napelem rendszer hatásfok meghatározása
Helyszínfelmérésünk során mindig meghatározzuk, hogy a területen hogyan lehetne a napelem tájolás hatásfoka leginkább kihasználva, és aszerint javaslunk elhelyezést a megfelelő felületre. Ha szükséges a napelem rendszer hatásfok maximalizálás érdekében optimalizálókat is javaslunk. Kizárólag olyan cégek berendezéseit használjuk, melyeknek a piacon elérhető legmagasabb és leginkább megbízható hatásfokot nyújtják. Hiszen jó rendszert csak jó alapból lehet építeni. Ha pedig most gondolkodsz napelem rendszer telepítésében, ingyenes felmérésünkkel szívesen segítünk eldönteni, mikor térülne meg, és hogyan érdemes belevágnod?