Az átlátszó napelem ugyan még közel sem tökéletes, a maga kategóriájában mégis úttörő technológia. A speciális panel képes összegyűjteni a nap ultraibolya és infravörös sugárzását, ráadásul a napfény beesési szögétől függetlenül. Az sugárzást pedig a felület szélén lévő napelemcsíkokhoz vezeti, amely a sugárzási energiát közvetlenül villamos egyenárammá alakítja. Az egyik legnagyobb, az átlátszó napelemben rejlő előny a helytakarékosság, hiszen az áttetsző modul képes lehet kiváltani az ablaküveg funkcióját. Ha pedig egy modern metropolisz városképére gondolunk, üvegpalotákkal és felhőkarcolókkal, a lehetőségek széles tárháza nyílik meg előttünk.
Ugyanakkor az átlátszó napelem hatékonysága még bőven fejlesztésre szorul, jelenleg minél átlátszóbb a panel, annál kevésbé hatékony. A 43,3% átlátszósággal rendelkező napelem cellák 8,1%-os hatékonyságát a michigani egyetem kutatóinak sikerült elsőként elérni, azóta japán kutatók 79%-os, a kaliforniai egyetem munkatársai pedig 40-80%-os átlátszóság mellett is a 10%-os eredménnyel büszkélkedhetnek. A legtöbb projekt ugyanakkor kísérleti vagy tesztelési fázisban van, az átlátszó napelem tömeges elterjedésére minden bizonnyal várni kell még. A technológia viszont már létezik, és bátran alkalmazható ott, ahol a jelenlegi kisebb fokú átlátszóság vagy a csekélyebb teljesítmény nem okoz gondot. Nézzük is a legfontosabbakat a témában!
Hogyan működik az átlátszó napelem?
Számos kutatás van folyamatban az átlátszó napelem kapcsán, viszont egyik technológiának sem sikerült elérni eddig az áttörést, legalábbis ami a tömeges előállítást és alkalmazást illeti. A Massachussetts-i Műszaki Intézet munkatársai egy szerves anyagból álló átlátszó festéket használnak erre a célra, amely a már említett módon összegyűjti a sugárzási energiát és az üveg széle felé vezeti, hogy ott elektromos árammá alakuljon.
Egy másik kutatás a műanyagokhoz hasonló polimer napelem előállítását célozza. Ez a rugalmas, ellenálló anyag elsősorban az infravörös fényt nyeli el, míg a sugárzás 70%-át átengedi a felületen. Elterjedtebb ugyanakkor a festék alapú megoldás, Massachussetts mellett Queenslandben, Ausztráliában és Norvégiában is hasonló, ablakra is felvihető anyagokkal folytatnak teszteléseket.
Átlátszó napelem – az üvegházak megmentője?
Vannak ugyanakkor olyan területek, ahol akár a közeljövőben is gyorsan elterjedhet az átlátszó, adott esetben a félig átlátszó napelem. Nézzünk is meg néhány példát, ahol már most is ígéretes lehetőségeket rejt magában az innováció!
Üvegházak tetején
A tavalyi aszályos nyár után az energiaválság állította kihívás elé az európai kertészeteket. Az üvegházi növénytermesztés kifejezetten energiaigényes tevékenység, a működési költségek jelentős részét teheti ki. Hiszen a jó minőségű termények előállításához elengedhetetlen a klíma kontrollálása és a pótmegvilágítás biztosítása, az üvegházak fűtése viszont egyre több mezőgazdaság számára jelent megoldhatatlan feladatot.
A londoni NextGen Nano, egy nanotechnológiák kutatásával foglalkozó cég kifejlesztett egy olyan átlátszó, organikus fotovoltaikus napelemet, amely az üvegházak tetejére helyezve nem befolyásolja a fényellátottságot. Az innováció, habár az ablakokat még nem képes helyettesíteni, mégis elhozhatja a napelemek következő generációját, hiszen rugalmas, tartós és környezetbarát biopolimerekből készül. Ráadásul a napból érkező fény spektrumának szabályozásával befolyásolható a növények klorofilltartalma, amely az egyik legfontosabb vegyület fejlődésük szempontjából. Az átlátszó napelem amellett, hogy segíthet megőrizni az épület üvegház jellegét és természetes fényt biztosítani a növények számára, egyúttal a kertészet nem megújuló energiaforrásoktól való függőségét is csökkentheti.
Teraszok fedeleként
A teraszt akár már most is beépíthetjük részben áttetsző napelemekkel. Egyszerre biztosít árnyékot és engedi át azt a szükséges mennyiségű fényt, amely kellemes atmoszférát teremt a teraszon, valamint az onnan nyíló helyiség, például a nappali vagy az előszoba elől sem veszi el teljesen a világosságot. Ugyan ez még nem az átlátszó napelem, mégis egyszerre kelt modern és természetes hatást, emellett napsütésben folyamatosan termeli az elektromos energiát. Ráadásul a tetőn véges a hely, a félig átlátszó modulok viszont egy helytakarékos, „kettő az egyben” megoldást biztosíthatnak, akár a terasztetőt vagy bizonyos falazatokat helyettesítve. Ami minden esetben fontos, az a modulok tisztán tartása, hiszen a szennyeződések jelentős mértékben csökkenthetik a teljesítményt és befolyásolhatják az eszköz nyitott áramköri feszültségét.
Te is az ideális megoldást keresed? Kérj profi segítséget!
Bár azt is mondhatnánk, hogy az átlátszó napelem még gyerekcipőben jár, mégis vannak olyan területek, ahol akár a közeljövőben is tömegesen alkalmazható lehet valamilyen kivitelben. A félig áteresztő modellek pedig már most létező segítséget jelenthetnek azok számára, akik esetleg helyszűke miatt nem tudnák bővíteni napelemes rendszerük teljesítményét.
Az ST Solar felkészült munkatársai követik a legfontosabb piaci trendeket, törekszenek minden téren tartani a lépést az innovációval. Segítségükre bármikor számíthatsz a hagyományos napelemes rendszerek tervezése vagy kivitelezése során. Ha profi megoldásra van szükséged, keress minket, lépjünk kapcsolatba még ma!