A napelem inverter egyike a napelem rendszer sarokköveinek. Tulajdonképpen ez a rendszer agya, ami a többi részegységet irányítja, így hát kiemelkedően fontos, hogy milyen okos és mennyire passzol a többi rendszerelemhez. Ebben a cikkben górcső alá vesszük, dióhéjban mit is kell tudni a napelem inverterekről. Vágjunk is bele a napelem inverter tesztbe!
Mire való a napelem inverter?
A napelem inverter egy olyan eszköz, amely a napelem panelek által generált egyenáramot (DC – Direct Current) váltóárammá (AC – Alternating Current) alakítja át, így azzal a hálózatra csatlakoztatott háztartási és ipari gépek már képesek működni.
Milyen napelem inverter típusok léteznek?
A napelem invertereknek többféle típusa létezik, a felhasználási területétől függően. A teljesség igénye nélkül, íme néhány a legfontosabb típusok közül:
- String napelem inverterek. Ezek a legelterjedtebb típusok, melyek több napelem modult kötnek össze egy sorba és a napelem inverter ezeket az összekötött paneleknek az együttesen megtermelt energiáját alakítja át váltóárammá.
- Mikro napelem inverterek. Ezeket a kisméretű napelem invertereket közvetlenül az egyes napelem panelekhez csatlakoztatják, amely rendszerszinten sokkal nagyobb hatékonyságot és rugalmasságot eredményez.
- Hibrid napelem inverterek. Ezek az inverterek kombinálják a napelem rendszer és a hálózatról származó energia tárolásának lehetőségét. Általában akkumulátorokat is kezelnek, így képesek önállóan működni hálózat nélkül is.
- Hálózatfüggetlen vagy off-grid napelem inverterek. Ezek az inverterek olyan rendszerek esetén optimálisak, amelyek nem állnak összeköttetésben a központi elektromos hálózattal. Ezeken a helyeken nélkülözhetetlen, hogy akkor is elektromos áramhoz lehessen jutni, ha épp rossz idő vagy éjszaka van, úgyhogy ezeknek az invertereknek az egyik fő funkciója, hogy képesek az akkumulátor szigetekben eltárolni az épp fel nem használt elektromos áramot, majd szükség esetén onnan vételezni azt.
+1 Napelem optimalizálók. Ugyan a napelem optimalizálók nem inverterek, mégis fontos említést tenni róluk. A napelem optimalizálók olyan elektronikai eszközök, amelyek a napelem paneleket kötik össze az inverterrel vagy inverterekkel, hogy optimalizálni tudják az egyes napelem panelek teljesítményét, így egyrészt az egyes napelem panelek teljesítménye nincs hatással a többi panel teljesítményére, másrészt pedig mindig aktuálisan a legnagyobb teljesítményt lehet általuk a rendszerből kihozni.
Milyen funkciókkal rendelkezhetnek a napelem inverterek?
A napelem inverterek számos fontos funkcióval rendelkezhetnek, amelyek hozzájárulnak a napelem rendszer hatékony működéséhez és az előállított elektromos energia optimális felhasználásához. Néhány ilyen funkció:
- Áramátalakítás. Mint ahogyan az már kiderült, a napelem inverterek legfontosabb funkciója, hogy az egyenáramból váltóáramot állítson elő.
- Maximális teljesítmény nyomkövetés (MPPT – Maximum Power Point Tracking). Ez egy olyan technológia és funkció, amelyet napelem inverterekben alkalmaznak a napelemek teljesítményének optimalizálására. Az MPPT képes nyomon követni és maximálni a napelemek által generált energiát változó napfényviszonyok mellett.
- Kommunikációs lehetőségek. Sok modern napelem inverter rendelkezik kommunikációs interfészekkel, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy távolról is képesek legyenek felügyelni és kezelni a rendszert.
- Beépített biztonsági funkciók. Az inverterek rendszerint tartalmaznak biztonsági funkciókat, mint például túlfeszültség-védelem, amelyek védelmet nyújtanak a rendszer és a felhasználók számára a különböző elektromos veszélyek és a rendszer károsodása ellen.
- Adatgyűjtés és monitorozás. Sok inverter képes adatokat gyűjteni és monitorozni a rendszer teljesítményét, beleértve a termelt energia mennyiségét, a napenergia kihasználhatóságát és más fontos paramétereket. Ez növeli a rendszer karbantarthatóságát és segíti az optimalizálását.
A napelem inverterek legfontosabb paraméterei
Ahhoz, hogy a számodra tökéletesen megfelelő napelem invertert megtaláld, számos paramétert kell figyelembe venni, és az olyan változókat is, mint például a telepítési helyszín. Ezért mi mindenképpen javasoljuk egy szakember bevonását! Alább található egy lista a legfontosabb napelem inverter paraméterekről, amelyek alapján tesztünk alanyait is rangsorolni fogjuk.
- Maximális teljesítmény. Ez a paraméter adja meg, hogy a napelem inverter mennyi maximális teljesítményt képes átalakítani. Ezt az értéket gyártók általában wattban (W) vagy kilowattban (kW) jelölik meg.
- Maximális hatásfok. A napelem inverter hatásfoka az mutatja meg, hogy a bemenő egyenáramú teljesítmény mekkora részét képes átalakítani váltóáramú teljesítménnyé. Ezt az értéket a gyártók százalékban adják meg, és minél magasabb ez az arány, annál hatékonyabban alakítja át az inverter a napelemek által generált egyenáramot váltóárammá.
- Maximális be- és kimeneti feszültség. A napelem inverter maximális be- és kimeneti feszültsége a napelem panelek és az elektromos hálózat által kezelt feszültséget jelzi. Fontos, hogy az inverter ezen értékei megfeleljenek a telepített napelemek és az elektromos hálózat feszültségi paramétereinek.
- MPPT feszültségtartomány. Az MPPT feszültségtartomány azt a feszültség intervallumot jelöli, ahol a napelem inverter hatékonyan tudja optimalizálni a napelemek teljesítményét.
- Méret és tömeg. A napelem inverter mérete és tömege fontos szempont lehet a telepítés során, mivel ezek befolyásolhatják a telepítési lehetőségeket és költségeket. Kisebb és könnyebb inverterek általában könnyebben telepíthetők és kezelhetők, de a rendszer méretétől és más tényezőktől függően lehet szükség nagyobb kapacitású, és ezért nagyobb méretű és tömegű inverterekre is.
Amennyiben kérdésed merülne fel a fent említett napelem inverterekkel kapcsolatban vagy csupán általános információra lenne szükséged, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot! Az ST Solar szakemberei készséggel válaszolnak bármilyen kérdésedre!