A napelemek lakossági célú felhasználásáról mi is sokat írtunk már blogunkban, a hazai piaci környezet bőséggel szolgáltatott témát az elmúlt években. Az állami támogatások vagy a kedvezményes, szaldó elszámolás lehetősége mind ösztönözték a lakossági napelemes rendszerek telepítését, amelynek köszönhetően egy szűk évtized alatt hatalmas lépést tettünk egy fenntartható és zöldebb jövő irányába. 2023. elejére eljutottunk oda, hogy hazai napelemes rendszerek kapacitása összességében kétszerese a Paksi Atomerőmű teljesítményének – ennek pedig mintegy egyharmadát teszik ki a háztartási méretű naperőművek.
A fotovoltaikus energia másik kétharmad részét az ipari méretű rendszerek állítják elő. Esetükben nagyságrendekkel nagyobb teljesítményekről beszélhetünk, hiszen amíg a háztartási méretű kiserőműnek a teljesítőképessége legfeljebb 50 kW-ig terjed, addig egy napelem park esetében ezt az értéket már nem is kilo-, hanem megawattban mérjük. Nézzük is meg a legfontosabbakat, amit a napelem parkokról Magyarországon tudni érdemes!
Mit jelent a napelem park?
Egy napelem park a napenergia ipari léptékű termelését és hasznosítását teszi lehetővé. Amíg egy háztartás fogyasztását néhány tetőre erősített panel is képes lehet fedezni, addig a napelem parkok akár hatalmas, több hektáros területeket is elfoglalnak. Bizonyos helyzetekben, például amikor egy ipari létesítmény energiaellátását szeretnénk biztosítani, járható út lehet a gyárak és a csarnokok nagyobb tetőfelületeit használni erre a célra. Ha viszont több háztartás, esetleg egy komplett település áramigényének kielégítése a cél, ahhoz már több ezer modul együttes munkájára lehet szükség. A legnagyobb hazai naperőművek 20 – 100 MW közötti teljesítménnyel is rendelkezhetnek, helyigényük akár a 20 hektárt is kiteheti, így kivitelezésük során kizárólag a nagy, egybefüggő sík földterületek jelenthetik alapját a rendszernek.
Paksi Solar Park
A Paksi Solar Park 20,6 MW teljesítménnnyel és 51 hektáros helyigényével a legnagyobb hazai napelem parkok egyike. Az MVM Csoport saját, illetve az Európai Unió által biztosított forrásokból megvalósult, 2019 márciusában üzembe helyezett rendszere 8500 háztartás energiaigényét képes fedezni. A beruházás éves szinten 22 000 tonna szén-dioxid kibocsátását előzi meg, így az atomenergia mellett Paks városát egyben a megújuló energiaforrások központjává is téve.
Egy újabb, 4 milliárd forintos beruházás keretében pedig tovább bővült a térség napelemes kapacitása: a Greenergy energetikai cég kivitelezésében készült, 10 megawatt kapacitással rendelkező naperőmű 5500 háztartás átlagos fogyasztását is képes lehet fedezni. A több mint 20 ezer panelből álló, Paks közelében található napelem park pedig további 4 ezer tonnával képes csökkenteni az ország szén-dioxid-kibocsátását éves szinten.
Bükkábrányi naperőmű
A 20 MW teljesítményű, 5,16 milliárd forintból megvalósult Bükkábrányi naperőmű átadására szintén a 2019-es évben került sor. A Mátrai Erőmű Zrt. tulajdonában álló létesítmény a bükkábrányi bánya hányófelületének 33 hektárján terül el. A napelem park kivitelezése nemcsak a tájsebet tüntette el, hanem mintegy 4 ezer háztartás villamosenergia igényét is képes fedezni. Az elkészült beruházás egy hazai és külföldi cégek alkotta konzorcium munkáját dicséri: a napelem park 2018. szeptember 13-án kapta meg az építési engedélyt és már 2019. április 1-től megindulhatott a villamosenergia termelés.
Felsőzsolcai naperőmű
Átadásakor még ez a napelem park Magyarország legnagyobb kapacitású naperőművének számított a 9 milliárd forintból elkészült, Felsőzsolca és Onga határában 45 hektáron elterülő napelem farm. A beruházás az Európai Unió Környezeti és Energiahatékonysági Operatív programjának (KEHOP) keretében valósult meg, 35 százalékban uniós, 65 százalékban pedig az MVM Csoport saját forrásából. A kivitelezést a MVM Hungarowind Kft. irányította, az elkészült erőmű mintegy 74 ezer darab polikristályos modulja pedig 10 ezer háztartás energiaigényét képes fedezni.
Kaposvári napelem park
A kaposvári napelem park teljesítményét tekintve a Kelet-Közép-európai régióban is egyedülálló, hazánkban pedig messze kiemelkedik a mezőnyből a 100 megawatt beépített kapacitásával. A 220 hektáron elterülő naperőmű képes fedezni akár Kaposvár teljes lakosságának egész éves energiaigényét és éves szinten 120 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását akadályozza meg. A létesítmény terveit egy kínai állami tulajdonú vállalat érdekeltségébe tartozó tervezőcég készítette el, amelynek átadása önmagában 5 százalékkal növelte meg hazánk fotovoltaikus kapacitásait.
A fentiek mellett említhetjük még a százhalombattai, a visontai, a szügyi vagy a pécsi naperőművet is, amelyek meghaladják a 10 MW teljesítményt. De találhatunk napelem parkot Vépen, Sellyén vagy Szombathelyen is – valamennyi naperőmű 2013. után került átadásra, így igazán látványosnak tekinthető az elmúlt tíz év fejlődése ezen a téren.
Egy napelempark megtervezése és kivitelezése speciális szakértelmet és tudást igényel, láthattad, hogy a legnagyobb beruházások gyakran nemzetközi cégek által alkotott konzorciumok útján valósulnak meg. A ST Solarnál munkatársaink ugyanakkor a háztartási méretű kiserőművek mellett a céges napelemek telepítése kapcsán is komoly tapasztalatokkal rendelkeznek. Ha neked is szakszerű segítségre lenne szükséged akár háztartási, akár céges napelemes rendszerek tervezésével és kivitelezésével kapcsolatban, lépj velünk kapcsolatba elérhetőségeinken és tegyünk közösen egy lépést a zöld és fenntartható jövő irányába!