A napelem rendszerek egyre népszerűbbek lesznek a lakosság körében is: valószínűleg te is tapasztalhattad már a környezetedben, hogy az emberek mennyivel környezettudatosabban gondolkodnak például az évezred elejével összevetve; hogy kapnak egyre nagyobb hangsúlyt az olyan szempontok, mint a fenntarthatóság és a megújuló energiaforrások. Egy napelemes rendszer nemcsak ezen célok elérésében remek eszköz, hanem ideális választás azok számára, akik képesek hosszú távú megtakarításokban gondolkodni.
Az egyik legfontosabb körülmény ugyanis, amit egy saját napelem rendszer vásárlásnál figyelembe kell venni, az a napelem megtérülés ideje: az az időintervallum, amely alatt a befektetés teljesen visszahozza az árát, elsősorban az ingyenesen megtermelt zöld energia adta megtakarításokból. Mostani bejegyzésünkben megnézzük, milyen körülmények befolyásolják ezt az időszakot, ami alapján kiszámítható a napelem megtérülés.
Mitől függ a napelem megtérülés?
Egy saját fotovoltaikus rendszer létesítése során érdemes tudatosan és körültekintően eljárni a projekt kezdetétől egészen annak végéig. A műszakilag megfelelő megoldás kiválasztása mellett a beruházás pénzügyi vonzatát is mérlegelni kell, hogy a végeredmény anyagi szempontból a lehető legkedvezőbb legyen és már az elején pontosan lásd, hogy mikor kezdesz el ténylegesen profitálni a befektetésből. Minél rövidebb a napelem megtérülési ideje, annál hamarabb hoz hasznot a háztartás számára és hosszabb távon annál jelentősebb megtakarításhoz vezet.
A megtérülési időt számos tényező befolyásolja, többek között a rendszer létesítésének költségei, a megtermelt elektromos energia mennyisége, a háztartás fogyasztása, az aktuális energiaárak, de az elérhető állami támogatások vagy a szolgáltató által a szaldó elszámolás keretében megvásárolt energia szintén hatással lehet a napelem megtérülés idejére.
A létesítés költségei
Az egyik legfajsúlyosabb tényező természetesen a napelem rendszer létesítésének a költsége, ami magában foglalja többek között a napelem panelek, az inverterek, a rögzítők, a kábelek és az egyéb alkatrészek árát. Emellett meg kell fizetni a telepítést végző cég munkadíját, valamint további költségei lehetnek az engedélyeztetésnek vagy az elektromos hálózat bővítésének is. Nehéz számszerűen meghatározni, hiszen ahány háztartás, annyi fogyasztási szokás: minél magasabb a fogyasztás, annál nagyobb teljesítményre lesz szükség ennek fedezéséhez. Ez pedig adott esetben erősebb inverter vagy több napelem panel vásárlását teszi szükségessé, ezáltal magasabb költségeket eredményez.
A napelem rendszer mérete
A rendszer mérete és teljesítménye hatással van tehát a telepítési költségekre is. Ugyanakkor minél több ingyenes energiát fogyasztunk, annál nagyobb hasznot hoz a rendszer, amely pozitívan hat a napelem megtérülésre. Nem árt azonban észnél lenni, hiszen nemcsak az alul-, hanem a túlméretezett rendszer is negatív irányba befolyásolja a megtérülést. Az anyagköltségen viszont nem érdemes spórolni : minél minőségibb elemekből áll a rendszer, annál jobb hatásfokon működik, amely tovább rövidítheti a megtérülést.
Energiaárak
A napelem rendszer működhet szigetüzemben, illetve üzemelhet a közszolgáltató hálózatára csatkakozva is. A szigetüzemű rendszer teljesen független a szolgáltatótól, minden villamosenergiát magának állít elő, így minden kW megtermelt energia (szorozva annak fogyasztói árával) közvetlenül megtérül.
A hálózatra csatlakoztatott napelemek esetében bonyolultabb a képlet, hiszen az ilyen rendszer nemcsak termeli az energiát, hanem adott esetben eladja azt a szolgáltatónak, más esetben pedig a háztartás vásárol áramot a szolgáltatótól. Ráadásul az sem mindegy, hogy mindezt a napelem szaldó vagy bruttó elszámolás keretében rendezik a felek egymás között, így alaposabb számítások igényelhet ennek meghatározása.
Állami támogatások
Rövidítheti a megtérülési időt, ha sikerül igénybe venni valamilyen pénzügyi segítséget. Bár a városi CSOK 2024-től megszűnik, a falusi CSOK továbbra is elérhető lesz az 5000 fő alatti településen élők számára. A támogatás összege pedig korszerűsítésre, így napelem telepítésére is fordítható. A babaváró hitel összege pedig szabadon felhasználható, így semmi akadálya, hogy a házastársak energetikai fejlesztésre fordítsák a kapott támogatást. Bár az MNB vagy az MFB támogatásai jelenleg nem elérhetőek, az energiahatékonyság és a fenntarthatóság növelése továbbra is fontos globális törekvés marad, így a jövőben jó eséllyel kerül még piacra a napelemesek számára kedvező konstrukció.
Kérj profi segítséget!
Az ST Solar csapata évtizedes szakmai múlttal a háta mögött minden tudásával és tapasztalatával segíteni fog téged, ha minket bízol meg napelemes rendszered tervezésével és kivitelezésével. Ingyenes helyszíni felmérés keretében kiszámoljuk a számodra szükséges méretezést, felbecsüljük a telepítés várható költségeit, de igény szerint segítségedre leszünk az elérhető pályázatok, állami támogatások felkutatásában is. Legyen szükséged tisztán műszaki jellegű tanácsadásra vagy a napelem megtérülés befolyásoló valamennyi körülmény feltárására, kollégáink mindenben segítségedre lesznek. Keress minket bizalommal, lépjünk kapcsolatban még ma!