A napenergia könnyű elérhetőségének és hasznosíthatóságának köszönhetően ez az egyik legnépszerűbb megújuló energiaforrás. A konnektoros napelemek pedig ennek az energiaforrásnak a legpraktikusabb felhasználási módját teszik lehetővé. Vagyis tennék idehaza, ha bekötésük nem ütközne jogi akadályokba. Lássuk hát, mi is az a konnektoros napelem és miért korlátozzák ezeknek a rendszereknek a használatát Magyarországon.
Mi az a konnektoros napelem?
A konnektoros napelem egy olyan kisteljesítményű napelemrendszer, amely leginkább a háztartásban használt kisgépek energiaigényét szolgálja ki. Amennyiben több áramra van szükség a gépek pillanatnyi működtetéséhez, azt a rendszer a hálózatból veszi fel, viszont többlettermelés esetén a hálózati konnektoron keresztül vissza is képes táplálni.
Ennek a rendszernek a segítségével a fogyasztók csökkenthetik a hálózati elektromos áram-fogyasztásukat, mindamellett, hogy pénzt is takaríthatnak meg. A rendszer meglehetősen könnyen telepíthető, optimális időjárás esetén akár napi 5 kWh energiát is elő lehet velük állítani.
Ezek a rendszerek kis teljesítményükhöz mérten kisméretűek is. Általában erkélyre szerelhető vagy mobil mini rendszerekről beszélünk. Alkalmazásuk leginkább ott célszerű, ahol napközbeni fogyasztás is van, például hűtőszekrényt, klímát vagy elektromos fűtőpaneleket üzemeltetünk velük.
Mi a baj a konnektoros napelemmel?
Leginkább az, hogy Magyarországon jelenleg az ilyen mini naperőművek telepítése jogi akadályokba ütközik. Amíg nálunk nyugatabbra, Németországban csupán bejelentési kötelezettség terheli a felhasználót, addig Magyarországon súlyosabb esetben akár szerződésszegésnek is minősülhet a szolgáltató irányába egy konnektoros napelem rendszer felállítása.
Lássuk hát mik a hazai érvek a telepítési lehetőségek gúzsba kötésére:
- A fő érv, hogy konnektoros napelemek nem rendelkeznek saját hálózattal, így közvetlen kapcsolatban állnak a fő hálózattal. A szolgáltató ugyan ebben az esetben nem zárkózik el teljesen az ilyen rendszerek telepítésétől, azonban azt energiahiány-ellenőrző berendezés meglétéhez kötik, amelyekkel ezek a rendszerek nem rendelkeznek.
- A másik érv, hogy a konnektoros napelemek mobilisak, tehát nem fixen rögzíttettek, így biztonsági megfontolások is felmerülnek.
Mindezeknek a fényében a szolgáltatók oldaláról a konnektorba napelemek csatlakoztatása, illetve üzemeltetése szerződésszegésnek minősül, amelynek jogi következményei lehetnek:
- Kötbér
- Felszólítás
- A rendelkezésre állás szüneteltetése
- Azonnali hatályú szerződésfelmondás
- A szolgáltatás megszüntetése
Annak ellenére, hogy a konnektoros napelem rendszer egy igen kedvező mini energiatermelő lehetőséget biztosít, vagyis inkább biztosítana, a háztartási elektromos eszközök megújuló energiaforrásból termelt villamos árammal történő üzemeltetésére, ez ma még Magyarországon, ebben a formában jogilag kivitelezhetetlen.
Ha pedig egy hagyományos, tetőre vagy lapostetőre szerelt napelemes rendszer telepítésére szánnád el magad, mindenképpen ajánlatos szakember tanácsát és segítségét kérni a későbbi kellemetlen és netalántán balesetveszélyes helyzetek elkerülése végett.
Az ST Solar szakértő csapata készséggel áll rendelkezésedre, több ezer sikeresen telepített napelem rendszer van mögöttünk. Ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot!