Egy napelem rendszer kiépítése során a legnagyobb időigénnyel a telepítést megelőző teendők rendelkeznek. Maga a kiépítés akár napok alatt elvégezhető, ezt viszont minden esetben egy alapos tervezés, felmérés előzi meg, a szükséges adminisztratív teendőkkel együtt. Az engedélyeztetés során már be kell nyújtani a leendő rendszer legfontosabb műszaki adatait, amelyhez már szükség lesz egy megelőző körültekintő tervezésre.
Alapvetően két dolgot kell már az elején tisztázni: pontosan mekkora az ingatlan energiaigénye, amelyből meg tudjuk állapítani, mekkora napelem teljesítmény szükséges ennek fedezéséhez. Ha a teljesítményt kiszámoltuk, nagyjából következtetni tudunk a szükséges modulok számára, ezáltal azok helyigényére is. Emellett vizsgálni kell az ingatlan adottságait is, hogy a szükséges napelem panel méret mellett áll-e rendelkezésre elegendő szabad felület a rendszer telepítéséhez. De hogyan is tudjuk ezt kiszámolni? Cikkünk végére érve minden fontos információt megtudhatsz ezzel kapcsolatban!
A szükséges napelem teljesítmény megállapítása
Bármilyen napelemes rendszer telepítése során elsőként a háztartás energiafogyasztását kell megállapítani. Ennek kiszámolásában az elmúlt egy év számlái jó kiindulási alapot adnak, ugyanakkor érdemes lehet végiggondolni, hogy a későbbiekben várható-e fogyasztásod emelkedése. Ha például téged is meggyőz a fotovoltaikus technológia hatékonysága és a fűtést is elektromosra cserélnéd vagy beruháznál egy légkondiba, akkor célszerű a jövőbeni magasabb igényeket is figyelembe véve, kicsit felülkalkulálva kiszámolni a szükséges teljesítményt.
Milyen napelem panel méretek léteznek?
A fizikai méretek kapcsán fontos tényező a cellák mérete. A cella a napelem panel legkisebb, tovább már nem osztható egysége, amelyek összessége alkotja a modulok vázát. Egymással sorosan és párhuzamosan is össze vannak kötve, és szabvány szerint pedig 60, illetve 72 cellás napelem panelekről beszélhetünk.
A cellák standard mérete 156 mm x 156 mm (ritkábban 125 mm x 125 mm), így ebből is láthatod, hogy egy 72 cellás napelem panel méretre nagyobb lesz, mint egy 60 cellásé. Ennek megfelelően szabvány napelem méreteknek az alábbi értékeket tekintjük:
- 60 cellás paneleknél: 1650 mm * 992 mm * 35 mm
- 72 cellás paneleknél: 1980 mm * 992 mm * 35 mm
Hogyan függ össze a napelem panel méret és a napelem teljesítmény?
Mivel több cella több energiát képes termelni, ezért a 72 cellás napelem teljesítménye felülmúlja 60 cellás társáét. A pontos kép ennél valamivel árnyaltabb azonban, ugyanis a napelemeknek két nagy csoportját különböztetjük meg a gyártáskor alkalmazott technológia szerint:
- az úgynevezett vékonyfilm rétegűt, illetve
- a kristályos típust, hazánkban főleg ezt használjuk, és további két altípusa van:
- a monokristályos modulok 15-17% hatásfokkal és
- a polikristályos modellek 14-16%-os hatásfokkal.
Így egyfelől igaz, hogy a 72 cellás napelem teljesítménye jobb, mint a méretre is kisebb 60 cellásé, az azonos fizikai paraméterekkel rendelkező típusok között azonban a hatásfok alapján további különbségeket tehetünk. A gyártói leírásokban a teljesítményt Wp-ben, azaz Wattpeak-ben adják meg, ami nagyjából azt a csúcsteljesítményt jelenti, amelyre a modulok mesterségesen előállított, optimális körülmények között képesek. De akkor hogyan lehet pontosan meghatározni a szükséges teljesítményt és a panelek számát?
Mekkora panellel milyen napelem teljesítményre számíthatok?
A Wp-ben kifejezett érték valós időjárási körülmények között egy névleges mutató, ugyanis évente jellemzően pár órát képes a rendszer ezzel a teljesítménnyel működni. A napsütéses órák száma mellett a napelem teljesítményét jelentősen befolyásolja a tájolás is: ideálisnak a déli tájolás és a 35° dőlésszög tekinthető.
Egy 72 cellás napelem a szabványos méreteket alapul véve, nagyjából 2 négyzetméter helyigénnyel rendelkezik. Konkrét példával élve pedig, egy 5kw teljesítményű rendszer kiépítéséhez 16 panelre és így legalább 32 négyzetméter szabad felületre lenne szükséged. A telepítés során érdemes figyelembe venni olyan körülményeket is, mint a modulok rögzítéséhez szükséges tartószerkezet elhelyezése: a napelem sorok és oszlopok közötti 2-2 centi távolsággal, a sorok végén a végzáró klipszek rögzítése miatt pedig további 5 centiméter ráhagyással célszerű számolni.
Mivel a déli tájolás tekinthető a legkedvezőbbnek, ezzel ellentétes oldalra akkor is értelmetlen lenne elhelyezni a paneleket, ha nagyobb felület állna rendelkezésre. Ekkor szóba jöhető megoldás a földre történő telepítés, amely módszer megfelelő elhelyezés mellett hasonló hatékonysággal képes működni.
Hogy adott helyzetben melyik a legoptimálisabb megoldás számodra, azt csak a körülmények pontos ismeretében lehetséges megmondani. Ha te is napelemben gondolkozol és kérdésed merült fel a megvalósítás lehetőségeivel kapcsolatban, keress minket és kérd bátran segítségünket! Helyszíni felmérés keretében, számítógépes programokkal modellezve 1-2 %-os eltéréssel képesek vagyunk meghatározni számodra az ideális megoldást!